OPIS
Jest to pierwsze w polskim piśmiennictwie kompleksowe i pogłębione opracowanie problematyki roszczenia o wykonanie zobowiązania zgodnie z jego treścią – jego konstrukcji, przesłanek i granic, zarówno w odniesieniu do zobowiązań pieniężnych, jak i niepieniężnych. Wiele miejsca poświęcono zaskarżalności tego roszczenia, w tym świadczeń i obowiązków ubocznych. Sformułowano i przedstawiono koncepcję generalnego roszczenia o doprowadzenie świadczenia nienależycie wykonanego do jego zgodności ze zobowiązaniem. Szczegółowo zostały omówione granice roszczenia o wykonanie zobowiązania in natura, w tym zwłaszcza nieracjonalność gospodarcza świadczenia oraz jej wpływ na istnienie, treść i zaskarżalność roszczenia o wykonanie zobowiązania in natura. Analizie poddano także aspekty proceduralne związane z omawianą tematyką.
Praca dopełnia dorobek polskiego piśmiennictwa w zakresie konsekwencji naruszenia zobowiązania. Aktualny stan prawa polskiego został ukazany na prawnoporównawczym tle obcych porządków prawnych oraz europejskich propozycji i projektów harmonizacyjnych. Znajomość tych rozwiązań jest niezbędna dla zrozumienia przyszłych europejskich aktów prawnych z zakresu prawa zobowiązań, które będą stosować także polscy prawnicy. Sformułowane wnioski mają kluczowe znaczenie dla wypracowania optymalnych rozwiązań dla projektowanego polskiego kodeksu cywilnego w zakresie objętym tematyką pracy.
Publikacja jest skierowana przede wszystkim do prawników praktyków – zarówno do adwokatów oraz radców prawnych, jak i do sędziów.
Dr Iwona Karasek-Wojciechowicz – adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek zespołu problemowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, jak również radca prawny aktywnie uczestniczący w obsłudze działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie bankowości i finansów oraz nieruchomości. Wieloletni ekspert w ramach programu Banku Światowego „Doing Business”.