OPIS
Autor przedstawia w pracy problematykę zdaniowego okresu retorycznego, który, jako sposobność komasowania różnych typów zdań w służbie ścisłego wyrażania faktów, tworzy bogatą tradycję retoryczną oraz stanowi od lat przedmiot badań filozoficznych i językoznawczych. Dla potrzeb metodologicznych wspiera się przesłankami pochodzącymi z opracowań niemieckiego językoznawcy Ulricha Engela – autora i koordynatora wielu publikacji kontrastywnych [...].
[...] publikacja jest hermetyczna, przeznaczona dla grona specjalistów i znawców problematyki ogólnojęzykoznawczej, z pogranicza filozofii, socjologii i psychologii języka. Z drugiej wszakże strony jest to niewątpliwie praca inspirująca dydaktycznie, stwarzająca możliwość kontaktów międzynarodowych oraz przekonywająca do organizowania kolejnych, międzynarodowych zespołów badawczych [...].
Prof. dr hab. Bolesław Andrzejewski, fragment recenzji
Książka demonstruje bardzo solidną bazę teoretyczną jej Autora, znajomość bogatej literatury przedmiotu w języku polskim, niemieckim, angielskim, i to w tak różnych dziedzinach, jak lingwodydaktyka, składnia formalna, retoryka, psycholingwistyka [...].
Monografia dra Duszy, mimo że są w niej omawiane rozmaite stanowiska i koncepcje innych badaczy, niewątpliwie ma charakter twórczy, zawiera wiele nowych informacji, wynikających m.in. z faktu połączenia w jednym badaniu różnych metod i dążenia do symbiotycznego przedstawienia danych. W dużym stopniu przyczyniła się do tego wielokulturowość kompetencji naukowej Autora, który – jak widać – świetnie orientuje się w tradycjach lingwistycznych: niemieckiej i słowiańskiej.
Prof. dr hab. Aleksander Kiklewicz, fragment recenzji