OPIS
Magdalena Samozwaniec, młodsza córka Wojciecha Kossaka, szokowała od zawsze. Jej ostre riposty, a momentami bezwzględny dowcip powodowały, że albo zakochiwano się w niej od pierwszego wejrzenia, albo jej z miejsca nienawidzono.
W książce przygotowanej przez Rafała Podrazę znajdziemy niepublikowane dotąd listy Magdaleny do najbliższych i przyjaciół, wśród których znaleźli się m.in. Julian Przyboś, Jarosław Iwaszkiewicz czy Kazimiera Iłłakowiczówna.
Zabawne, gorzkie, intymne, a czasem szokujące, ale też złośliwe, jak przystało na pierwszą damę polskiej satyry. Samozwaniec nie oszczędza nikogo. Obrywa się mężowi i siostrze, kuzynce Zofii Kossak i wielu innym wybitnym przedstawicielom kultury polskiej drugiej połowy XX wieku.
Książka Moich listów nie pal! ukazuje się w 120. rocznicę urodzin pisarki.
Najmilsza Haneczko!
Cały mój wypad do Wrocławia i Polanicy był naprawdę pod dobrą gwiazdą. Same radości i sukcesy. Więc najpierw uroczy pobyt w Twoim staropolskim raju – a potem nieprawdopodobne honory i entuzjazmy w tym znakomitym miejscu, jakim jest Polanica. Przyjmowano mnie tam, jakbym była naprawdę kimś sławnym i upragnionym.
(…)
Moich listów nie pal! Może się komuś przydadzą do biografii? Co za zarozumialstwo, ale to wszystko ta Polanica…
(fragment)
Magdalena Samozwaniec (1894–1972, właśc. Magdalena Kossak) – pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią Na ustach grzechu (1922), która – jako zgrabna parodia Trędowatej – zapoczątkowała jej ogromną popularność. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. Błękitna krew (1954), Krystyna i chłopy (1969) czy Zalotnica niebieska (1973) – portret Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Najbardziej znane są jej wielokrotnie wznawiane wspomnienia Maria i Magdalena (1956) – barwny opis rzeczywistości dwudziestolecia międzywojennego. W 2009 r. w Wydawnictwie W.A.B. ukazała się niepublikowana książka Z pamiętnika niemłodej już mężatki, w 2011 r. zostały wznowione Kartki z pamiętnika młodej mężatki (wydane dotąd tylko raz w 1926 r.), a w 2013 r. – Tylko dla kobiet (1946) i Tylko dla mężczyzn (1958).