OPIS
Gujaareh, miasto snów, jęczy pod rządami Protektoratu Kisuańskiego. Miasto, w którym kiedyś jedynym prawem był pokój, poznało co to przemoc. W dodatku mieszkańców Gujaarehu dręczy tajemnicza i śmiertelna zaraza, która dopada ofiary podczas snu. Lud Gujaarehu powinien się zbuntować, ale zbyt długo żył w spokoju. Ktoś musi go nauczyć walki. Cała nadzieja w dwojgu wyrzutków – kobiecie, której jako pierwszej pozwolono wejść do zakonu bogini snów, oraz wygnanemu księciu, który pragnie odzyskać utracone dziedzictwo. Razem muszą stawić czoło kisuańskiemu okupantowi i dowiedzieć, skąd się biorą śmiertelne sny – zanim Gujaareh upadnie na zawsze.
Zakrojona na ogromną skalę opowieść o cywilizacji, imperium, wojnie, religii… i królestwie snów. Druga część dwutomowego cyklu, który w zgodnej opinii krytyków i czytelników tchnął nowe życie w skostniały gatunek fantasy.
* * *
Ta opowieść, osadzona w świecie inspirowanym Afryką i Środkowym Wschodem, wyróżnia się wyjątkowymi postaciami i pięknym językiem. Fani i czytelnicy Jemisin, którzy lubią Chinę Miéville’a, Daniela Abrahama i Mike’a Resnicka, zachwycą się jej wrażliwością na szczegóły i umiejętnością opowiadania fascynujących historii.
"Library Journal"
Trzymający w napięciu cykl otwiera przed czytelnikiem obcy, fascynujący świat i porywa go w wir politycznych i nadprzyrodzonych wydarzeń. Autorka stworzyła kompletny alternatywny świat, który stanowi organiczną całość.
"Publishers Weekly"
Cierpliwe budowanie świata i nadzwyczajna wrażliwość na szczegóły pozwoliły Jemisin stworzyć intrygujące tło, wprawić skomplikowaną intrygę w ruch i utkać subtelne, skomplikowane emocjonalnie relacje między głównymi bohaterami.
"Kirkus Reviews"
N.K. Jemisin – autorka opowiadań i powieści fantastycznych. Jej teksty były nominowane do Nagrody Hugo (dwukrotnie), Nagrody Nebula (dwukrotnie) i World Fantasy Award, znalazły się wśród finalistów kandydatów do nagród Crawford, Gemmell Morningstar i Tiptree. Autorka zdobyła nagrodę Locusa za najlepszy debiut powieściowy oraz nagrodę czytelników Romantic Times. Poza pisaniem zajmuje się konsultacjami psychologicznymi (ze specjalizacją w doradztwie zawodowym), lubi turystykę rowerową, prowadzi feministyczno-antyrasistowski blog.