OPIS
Stan prawny: 1.1.2014 r.
Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych 2014 r. skierowany jest przede wszystkim (ale nie tylko!) do praktyków zajmujących się zawodowo problematyką tego podatku i poszukujących odpowiedzi na konkretne pytania związane z jego stosowaniem. Napisany został „przez praktyków dla praktyków”, pracowników międzynarodowych kancelarii podatkowych, m.in. Deloitte. Omówienie poszczególnych zagadnień wzbogacono licznymi odniesieniami do aktualnych interpretacji organów podatkowych oraz orzecznictwa. Dodatkowo Komentarz opatrzono przykładami, które pomagają zrozumieć skomplikowane konstrukcje i rozwiązania stosowane w zakresie analizowanego podatku, dotyczące m.in.:
ustalenia roku podatkowego podatnika, w tym podatkowej grupy kapitałowej;
ustalenia wysokości dochodu i straty podatnika, w tym podatkowej grupy kapitałowej;
sporządzania dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi oraz mającymi siedziby w tzw. rajach podatkowych;
obliczenia dochodu w przypadku likwidacji spółki lub przekształcania się spółek;
ustalenia kosztu uzyskania przychodu;
obliczenia dodatnich i ujemnych różnic kursowych.
kosztów uzyskania przychodów w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową;
zwolnień podmiotowych;
ustalania różnic kursowych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych;
definicji samochodu osobowego.
Komentarz obejmuje stan prawny na 1.1.2014 r. Uwzględnia najnowszą nowelizację, która przewiduje m.in. objęcie zakresem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółek komandytowo-akcyjnych oraz odrębne zasady opodatkowania komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej.
Niniejszy Komentarz skierowany jest do osób, które w swojej działalności zawodowej lub naukowej stykają się zarówno z praktycznymi, jak i teoretycznymi aspektami opodatkowania osób prawnych, a więc pracowników administracji skarbowej, sędziów, doradców podatkowych, radców prawnych, biegłych rewidentów, dyrektorów finansowych i personalnych, księgowych, pracowników działów personalnych, a także studentów wydziałów ekonomicznych.