OPIS
Tłumaczenie i Opracowanie Merytoryczne: Katarzyna Bronżewska, Magdalena van Doorn-Olejnicka
Weryfikacja Językowa: Anna Bardadin
Konsultacja Merytoryczna: Monika Marta Dziedzic
Polskie wydanie Podatkowego Słownika Encyklopedycznego, jest tłumaczeniem angielskiej, a zarazem oryginalnej wersji Międzynarodowego Leksykonu Podatkowego (IBFD International Tax Glossary), opracowanej i wydanej przez Międzynarodowy Instytut Dokumentacji Podatkowej (The International Bureau of Fiscal Documentation – IBFD) w Amsterdamie.
Polskie wydanie Podatkowego Słownika Encyklopedycznego zostało przygotowane w oparciu o szóste, zaktualizowane wydanie Międzynarodowego Leksykonu Podatkowego IBFD z 2009 roku. Uwzględnia ono realia i potrzeby polskich Czytelników: niniejsze wydanie uzupełniono o hasła wynikające bezpośrednio z polskiego prawa podatkowego; zmiany dotyczą także pozostałych haseł, w których uwzględniono specyfikę polskiego prawa podatkowego. Prezentowane wydanie zawiera niezwykle obszerną terminologię z zakresu międzynarodowego prawa podatkowego, obejmującą po-nad 2000 haseł przedstawionych w wersji angielsko-polskiej oraz polsko-angielskiej. Część angielsko-polska obejmuje, oprócz tłumaczenia samych terminów podatkowych, również ich obszerne definicje. Pod każdym z haseł znajdują się liczne odnośniki do haseł powiązanych, które pozwolą dogłębniej zaznajomić się z danym zjawiskiem podatkowym. Część polsko-angielska ułatwia znalezienie angielskiego odpowiednika polskich terminów podatkowych.
Poza hasłami używanymi na arenie międzynarodowej z zakresu prawa podatków bezpośrednich i pośrednich, na uwagę zasługują terminy specyficzne dla regulacji prawnych Unii Europejskiej - Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), w tym m.in. z zakresu cen transferowych, z dziedziny rynków i operacji finansowych, a także z zakresu rachunkowości zawarte w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej.
Podatkowy Słownik Encyklopedyczny skierowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, którzy w swojej pracy zajmują się podatkami: do urzędników administracji podatkowej, studentów, naukowców, doradców podatkowych, a także do samych podatników.
W opracowaniu Podatkowego Słownika Encyklopedycznego brało międzynarodowe grono specjalistów różnych dziedzin podatków, ze środowiska akademickiego, a także praktyków z zakresu międzynarodowej praktyki podatkowej.