OPIS
W listopadzie 2010 roku rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej otworzył wystawę ph. "Komiks w PRL, PRL w komiksie", w ramach której prezentowane były komiksy ze zbiorów Wojciecha Jamy, Jana Platy-Przechlewskiego, Biblioteki Narodowej i NSZZ "Solidarność" Region Rzeszowski, które w swojej treści mają nawiązania do polityki, historii, rzeczywistości i kultury PRL. Wystawa prezentowana była wokół budynku IPN, przy ulicy Słowackiego 18 w Rzeszowie (obejrzyjcie naszą galerię). Wystawie towarzyszyła prezentacja części zbiorów Wojciecha Jamy (oryginalne plansze komiksowe, gadżety związane z komiksami PRL-u).
Nie wdając się w teoretyzowanie, komiks to tekst plus obrazek. W dowolnej konfiguracji tych dwóch składników. Pojawił się w Polsce jeszcze przed wojną - tuż po niej został wyklęty jako bezmyślne dziecko "zgniłego kapitalizmu" - niszczące młode umysły - zatruwające je przemocą, komercją, wartościami obcymi nowej socjalistycznej wizji obywatela. Jednocześnie poprzez swoją zdolność łatwego docierania do tegoż młodego (choć nie tylko) odbiorcy stał się dla władzy narzędziem komunikowania nowych, pożądanych przez nią wartości. Niełatwe są dzieje polskiego komiksu w PRL - spychany na margines, ale wykorzystywany propagandowo, podlegający kontroli, ale dzięki inteligencji autorów nierzadko przekazujący między wierszami (a może raczej ramkami?) krzywy obraz kreowanej na idealną rzeczywistości. Także undergroundowy, niezależny, zupełnie inny od oficjalnego wychowawczo-uświadamiającego nurtu.
Ukoronowaniem tego wydarzenia jest wydanie przez rzeszowski oddział IPN w nakładzie 1000 egzemplarzy katalogu zawierającego zarówno reprodukcje fragmentów bardziej i mniej znanych komiksów jak i zdjęcia okołokomiksowych gadżetów z bogatej kolekcji Wojciecha Jamy. Poniżej możecie obejrzeć fragment tego wydawnictwa w wersji cyfrowej: