OPIS
Niniejszy słownik jest w pewnym sensie kontynuacją mojego Polsko-angielskiego i angielsko-polskiego słownika ochrony środowiska i ochrony przyrody (1995,1996), którego integralną częścią jest również słownictwo z zakresu gospodarki odpadami. Upływ niemal pełnej dekady od czasu ich wydania oraz dalszy rozwój teorii i praktyki, a także bezprecedensowy rozwój ustawodawstwa dotyczącego gospodarki odpadami uzasadniają celowość opracowania oddzielnego słownika z tego zakresu.
Prezentowany słownik liczy ogółem ok. 13 000 haseł, z czego ponad 3 000 stanowią hasła podstawowe a ok. 10 000 hasła rozbudowane oraz 100 akronimów. Słownictwo z zakresu gospodarki odpadami obejmuje hasła i zwroty z zakresu teorii i praktyki gospodarki odpadami, w tym działalności kontrolnej służb ochrony środowiska. Ze zrozumiałych względów terminologia słownika w największym stopniu koncentruje się wokół pojęcia odpadów (tak komunalnych jak i przemysłowych) oraz składowisk odpadów. Istotne znaczenie zyskała także stale rozbudowywana w tej branży terminologia prawna. Słownik został osadzony na szerszym tle słownictwa z zakresu ochrony środowiska chociaż jego udział został ograniczony do niezbędnego minimum.
Kompleksowy charakter słownika oraz jego czytelny układ ukierunkowany na praktyczną wartość zamieszczonych w nim haseł i zwrotów powodują, że krąg jego odbiorców winien być maksymalnie szeroki. Może on obejmować zarówno uczniów szkół średnich i techników z przedmiotem ochrona środowiska jak również studentów kierunków technicznych oraz nauk o ziemi. Oczywistymi jego odbiorcami będą również tłumacze, dziennikarze, projektanci dyscyplin ochrony środowiska, pracownicy naukowi zainteresowani tematyką gospodarki odpadami względnie pracownicy służb ochrony środowiska a więc wszyscy ci, którzy w swojej pracy potrzebują odwołania się do fachowej terminologii z zakresu gospodarki odpadami.
Słownik został opracowany w oparciu o liczne źródła anglojęzyczne, w znaczącym stopniu dostępne w internecie. Układ słownika jest zbliżony do układu haseł w moich poprzednich słownikach, chociaż wprowadzono szereg zmian ułatwiających korzystanie z niego.
Autor słownika będący od ponad 30 lat pracownikiem służby ochrony środowiska posiada stosowne doświadczenie i znajomość języka gwarantujące odpowiedni poziom prezentowanego dzieła.
Pragnę złożyć podziękowanie panu Mario Houska, starszemu inspektorowi w Wydziale Zdrowia Środowiskowego Rady Miasta Slough w Wielkiej Brytanii za przesłane mi pocztą elektroniczną informacje dotyczące ustawodawstwa ochrony środowiska, a szczególnie gospodarki odpadami w Zjednoczonym Królestwie.