OPIS
Koniec XXI wieku na wschodnich krańcach monarchii austro-węgierskiej. Pionierskie czasy przemysłu naftowego. W tej scenerii toczą się losy Borysa Pasternaka. Poznaliśmy go kilka lat temu w intrygującej powieści Złoty wilk . Teraz ciąg dalszy.
Borys zostawia całe swoje dotychczasowe życie i rusza na poszukiwanie kobiety, którą kocha. Ślad urywa się w Drohobyczu, a jedyną wskazówką jest rozmowa z konduktorem, który zapamiętał dwie samotnie podróżujące kobiety. Borys zatrudnia się jako nauczyciel, za dnia pracuje, wieczorami zaś przeszukuje przytułki, przykościelne noclegownie, domy publiczne i karczmy. Po kilku tygodniach dostaje krótki list: imię i nazwisko, adres majątku gdzieś pod Stryjem i dopisek, iż tam właśnie znajdzie to, czego szuka. Ślad prowadzi do Stojanowa, sporego majątku ziemskiego, którego zasadniczą częścią jest kopalnia ropy naftowej.
Kiedy padający śnieg i trzaskające mrozy odetną Stojanów od świata, Borys Pasternak będzie musiał zmierzyć się z tajemnicą, której tak naprawdę nie chce poznać.
Z recenzji Złotego wilka
Autor nie tylko umie wykorzystać klasyczne, można by rzec, motywy, ale też jest w stanie wydobyć z nich intrygującą jakość.
Bernadetta Darska, bernadettadarska.blog.onet.pl
Złoty wilk pozwala odbyć podróż w czasie oraz przeżyć przygodę i na nowo przemyśleć kilka ważnych spraw. To jedna z nielicznych polskich książek, które warto mieć na swojej półce.
Karolina Górska, arenahorror.pl
Bartłomiej Rychter (ur. 1978) - pisarz, prawnik i menedżer; pochodzi z Sanoka. Jego debiutancki Kurs do Genewy (W.A.B. 2007) był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. Ukazał się przekład duński powieści, w przygotowaniu jest przekład niemiecki. Kolejny kryminał Rychtera, Złoty wilk (W.A.B. 2009), został doceniony przez czytelników i recenzentów za warsztat literacki, wierne oddanie dziewiętnastowiecznych realiów i wciągającą fabułę. W 2012 roku nakładem W.A.B. ukazała się powieść Rychtera Ostatni dzień lipca.