OPIS
Grzegorz Ciechowski - urodził się w Tczewie, 29 sierpnia 1957 roku. Jako siedmiolatek chodził do szkoły muzycznej, a jeszcze wcześniej do organisty. W dzieciństwie chciał być kominiarzem, marynarzem, dyrektorem zoo. Ostatecznie i wygrał talent, Grzegorz został muzykiem i poetą, i … bardzo dobrze.
Pierwszym poważnym debiutem wierszy Ciechowskiego, gdzie mógł zaprezentować swoją twórczość zarówno jako poeta jak i kompozytor, był występ w warszawskim klubie "Riviera" w 1980 roku. Pokazał się tam jako lider nowej formacji - Republiki. Zespół pod wodzą Ciechowskiego zaprezentował nową jakość w polskiej muzyce rockowej - muzyczną odrębność stylu i interpretacji, a teksty i muzyka Ciechowskiego wyraźnie to podkreślały. Republikę okrzyknięto gwiazdą. Z Republiką nagrał przebojowy album - "Nowe sytuacje", który bardzo wyraźnie formułował to, co Republika prezentowała. "Nowe sytuacje" były informacją, o kierunku rozwoju nie tylko Republiki jako zespołu, ale także Ciechowskiego jako lidera i autora tekstów.
Ciechowski grał z Repubiką nieprzerwanie do 1986 roku. Do tego czasu, grupa nagrała i wypromowała wiele przebojów: "Biała flaga, "Sexy doll", "Kombinat", "Śmierć w bikini" czy "Moja krew" oraz dwie kolejne płyty - "1984" i "Nieustanne tango" - to tylko część ówczesnej "produkcji" Ciechowskiego.
W 1995 roku Grzegorz Ciechowski postanowił zacząć pracować nad karierą solową jako "Obywatel G.C." Rozpoczął się nowy rozdział w życiu Ciechowskiego.
W 1986 roku przedstawił pierwszą solową kreację, w której zadebiutował albumem zatytułowanym po prostu "Obywatel G.C.", na którym zawarł utwory już znane z ostatnich koncertów Republiki ("Tak długo czekam czyli Ciało", czy chociażby instrumentalny utwór "Moje modły. Płyta, świadczyła o artystycznym rozwoju Ciechowskiego - również w roli autora niebanalnie mówiącego o miłości jako winie ("Przyznaję się do winy...") przy użyciu terminologii wojennej czy gospodarczej ("Błagam nie odmawiaj...") - mogła podobać się zarówno fanom Republiki jak i zwolennikom bardziej skomplikowanych brzmień i form.
Grzegorz Ciechowski znalazł w sobie również nowe powołanie. Było nim produkcja i promocja "świeżej krwi", czyli artystów, którzy wchodzili dopiero na ścieżkę "kariery". Ciechowski został producentem m. in. takich wykonawców, jak "Atrakcyjny Kazimierz i Cyganie", Kasia Kowalska, Krzysztof Antkowiak, Justyna Steczkowska i Katarzyna Groniec. To właśnie dzięki niemu artyści ci znaleźli się na polskiej scenie muzycznej.
Praca z "nowymi twarzami", komponowanie muzyki do filmów (np. do superprodukcji polskiego kina "Wiedźmin"), nie przeszkadzała Ciechowskiemu w głównym zajęciu - pisaniu, komponowaniu i graniu.
22 grudnia 2001 roku Grzegorz Ciechowski zmarł nagle w jednym z warszawskich szpitali na zawał serca, będący wynikiem długiej i skomplikowanej operacji. Śmierć artysty przerwała pracę nad wieloma pomysłami Grzegorza.
Niedawno miała miejsce kolejna rocznica urodzin Grzegorza, wkrótce będziemy obchodzić 10-tą rocznicę jego śmierci. Z tej okazji ukaże się płyta, na której artyści, którzy mieli szansę współpracowania z Grzegorzem lub których on po prostu zainspirował, zaprezentują swoje wersje utworów Ciechowskiego. Będziemy mogli usłyszeć m.in. Katarzynę Groniec, Atrakcyjnego Kazimierza, Justynę Steczkowską, Roberta Gawlińskiego, Fiolkę czy Half Light. Grzegorz Ciechowski miał swój styl, ale jako "prawdziwy" artysta doceniał również odmienność i twórcze podejście innych. Ze wszystkich, którzy zaprezentowali swoje interpretacje z pewnością byłby dumny ….