OPIS
„Z punktu widzenia merytorycznego podkreślenia wymaga nowatorstwo wielu analiz prze-prowadzonych w pracy, które w polskiej doktrynie prawa utrzymania czystości i porządku nie były badane dotychczas w taki sposób. Wielki walor teoretyczny mają kwestie porządkujące […], takie jak: analiza samej koncepcji utrzymania czystości i porządku, analiza konstytucyjnych podstaw utrzymania czystości i porządku, klasyfikacja zadań w zakresie utrzymania czystości i porządku, wyodrębnienie z punktu widzenia podmiotowego obowiązków określonych w ustawie.
Istotny walor nie tylko teoretyczny, lecz także praktyczny w świetle wprowadzanej reformy w zakresie utrzymania czystości i porządku ma rozdział piąty opracowania dotyczący systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Dokonano w nim trafnego wyboru podstawowych kwestii związanych z tą reformą, tj. stanowienia aktów prawa miejscowego, organizowania gospodarki odpadami komunalnymi i wreszcie zagadnień związanych z opłatami”
(Z. Bukowski z recenzji wydawniczej).
Utrzymanie czystości i porządku w gminie w prawie polskim to publikacja, która uwzględnia radykalną i ważną zmianę dokonaną ustawą z l lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która dotyczy nowego modelu postępowania z odpadami komunalnymi. Najistotniejszą cechą tej nowelizacji jest przejęcie przez gminy pełnej odpowiedzialności za odpady komunalne.
Książka jest przeznaczona dla pracowników urzędów gmin, miast, powiatów i województw, podmiotów prowadzących działalność w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz zarządców nieruchomości, pracowników spółek komunalnych i samorządowych zakładów budżetowych, a także radców prawnych i adwokatów.