OPIS
Publikacja adresowana jest do pracowników służb finansowo-księgowych jednostek samorządu terytorialnego. Stanowi pomoc przy opracowywaniu budżetu zadaniowego.
Autorka – bazując na swym wieloletnim doświadczeniu – wprowadza w tematykę budżetowania zadaniowego w jednostkach samorządu terytorialnego i przedstawia krok po kroku metodologię prac nad budżetem zadaniowym, wyjaśniając m.in.:
jak prawidłowo sformułować zadania,
na czym polega wyznaczanie celów nadrzędnych, celów podrzędnych, celów szczegółowych i działań przy tworzeniu budżetu zadaniowego,
czym jest system oceny realizacji wyznaczonych zadań (mierniki).
Całość ilustrują przykłady konstrukcji zadań budżetowych wraz z miernikami.
W ostatniej części Autorka wyjaśnia, czym jest strategiczna karta wyników (dokonań) pozwalająca ocenić działalność jednostki przez rozpisanie celów wynikających z przyjętej strategii na zadania konieczne do wykonania na każdym ze szczebli organizacji. Odpowiednio przekształcona i dostosowana do specyfiki jednostki samorządu terytorialnego – może pełnić rolę kompleksowego systemu zarządzania oraz efektywnego narzędzia oceny postępów w realizacji przyjętej strategii.
Korzyści wynikające z wdrożenia budżetowania zadaniowego to m.in.:
wykonywanie zadań publicznych w sposób charakteryzujący się znacznie lepszym stosunkiem kosztów ich wykonania do wartości otrzymanych rezultatów,
lepsze dostosowanie zadań publicznych do rzeczywistych potrzeb,
poprawa zarządzania w sektorze finansów publicznych,
zmniejszenie obciążeń fiskalnych dzięki obniżeniu kosztów wykonywania zadań i – w konsekwencji – wydatków państwa.