OPIS
EUROPA NIEDOKOŃCZONA PRZYGODA – głos światowej sławy socjologa na temat najważniejszych problemów współczesnego świata.
Co to znaczy być Europejczykiem? Jakie są źródła kulturotwórczej mocy Europy? Czy Europa stworzy model współistnienia opartego na zasadach solidarności i sprawiedliwości społecznej? Czy Europa może zmienić świat?
Książka inspirująca i kontrowersyjna, otwarta na nieustanny dialog w zmieniającej się sytuacji politycznej i gospodarczej Europy i świata.
Siedem lat po opublikowaniu przez Wydawnictwo Literackie polskiej edycji Europy niedokończonej przygody nad przyszłością Unii Europejskiej zebrały się ciemne chmury. Dziś widać jeszcze wyraźniej niż w czasie, gdy Pisałem tę książkę, że żadna z istniejących, odziedziczonych po przeszłości instytucji, mających w założeniu służyć społeczeństwu zintegrowanemu na poziomie państwa, nie sprawdza się w tej roli. Żadna z nich niema dość sił i kompetencji, by sprostać liczbie i powadze obecnych, a cóż dopiero nadchodzących wyzwań. W wielu krajach, nawet tych najmożniejszych, obywatele każdego dnia zmuszeni są oglądać deprymujący spektakl, w którym główne role odgrywają rządy zerkające na «rynki» i szukające u nich przyzwolenia dla działań, których podjęcia oczekują i domagają się obywatele. Europa nauczyła się trudnej sztuki współżycia z innymi. W Europie jak nigdzie indziej „Inny” jest sąsiadem z tej samej ulicy lub klatki schodowej i Europejczycy, czy tego chcą czy nie chcą, muszą ustalać zasady dobrosąsiedzkiego współżycia, nie bacząc na dzielące ich różnice i odmienności. Polityczna przyszłość Europy zależy od losu europejskiej kultury. Los europejskiej kultury natomiast – biorąc pod uwagę narastającą i niewątpliwie nieodwracalną diasporyczność Europy – zależy od naszej umiejętności uczenia się trudnej sztuki przeobrażania zróżnicowania kulturowego z wady w zaletę, z czegoś, co trzeba tolerować, w coś, co chce się z dumą kultywować.
Zygmunt Bauman