OPIS
Szanowni Państwo, Kiedy kilka lat temu, wiedziona koniecznością zawodową, zaczęłam zajmować się dietetyką i żywieniem, nie przypuszczałam, że wiedza na ten temat zawiera w sobie tak duży potencjał i ma tak duże znaczenie terapeutyczne. Teraz wiem, że właściwie każde korzystne i zakończone sukcesem działanie lekarzy wszystkich specjalności zależy od prawidłowego odżywienia pacjenta. Mam tu na myśli zarówno odżywienie ilościowe (niedożywienie, otyłość), jak i jakościowe, przekładające się na brak lub nadmiar ważnych dla życia składników pokarmowych (witamin i mikroelementów).
Od prawidłowego odżywienia zależy właściwy rozwój dzieci, działanie leków, powodzenie zabiegu operacyjnego i wiele innych sytuacji klinicznych. Prawidłowo odżywiony człowiek, co nie jest równoznaczne z „dobrze odżywionym” (np z nadwagą lub otyłością), lepiej zniesie rekonwalescencję po urazie, łatwiej zwalczy każde zakażenie, będzie odporny na infekcje i nowotwory.
Leczenie żywieniowe jest aktualnie integralnym działaniem terapeutycznym nie tylko u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit, w ostrym zapaleniu trzustki, w niewydolności wątroby, ale także w niewydolności nerek, u pacjentów dializowanych, czy też u pacjentów z chorobami układu oddechowego. Właściwe żywienie to podstawa zapobiegania otyłości, leczenia cukrzycy, leczenia stłuszczeniowych chorób wątroby, czyli tzw. chorób dietozależnych. Przekazując w Państwa ręce naszą książkę, która dotyczy żywienia w chorobach przewodu pokarmowego i w związanych z nimi zaburzeniach metabolicznych, zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpaliśmy wszystkich tematów.
Staraliśmy się, aby wiedza zawarta w książce była aktualna i wskazała na istotę i skalę problemu. Wstęp – Elżbieta Poniewierka