Jest rok 878. Anglosasi króla Alfreda wygnali wikingów z Wessexu. Uhtred – bohater zwycięskiej bitwy, decydującej o losach królestwa Zachodnich Sasów – wyrusza na północ Brytanii. Chce pomścić przybranego ojca, przed laty zdradziecko zamordowanego przez zaprzysięgłego wroga, duńskiego jarla Kjartana Okrutnego.
Krainy Północy pogrążają się w chaosie wojny domowej. Uhtred, zebrawszy nieliczną drużynę, sposobi się do starcia z nieprzyjacielem, kryjącym się za murami niezdobytej twierdzy Dunholm. Jednak los szykuje mu wiele niespodzianek – minie dużo czasu, nim zemsta zostanie dopełniona, a walki o ziemie Północy wygrane.
Panowie Północy to burzliwa historia rodzącej się Brytanii, nękanej wojnami i gnębionej najazdami wikingów i Szkotów.
* * *
„Uhtred z Baddenburgh powraca w trzecim tomie sagi Bernarda Cornwella. I jest to powrót triumfalny, mocny jako miedź brzęcząca, grzmiący i chwalebny.”
Maciej Sabat, Literadar
„Bernard Cornwell to znakomity powieściopisarz historyczny.”
Daily Mail
„Wspaniała, ekscytująca opowieść.”
Scotsman
Bernard Cornwell to angielski pisarz, autor thrillerów i powieści historycznych, mieszkający na stałe w USA. W jego dorobku znajduje się rozmaite tytuły, ale największą sławę przyniósł Cornwellowi osadzony w czasach wojen napoleońskich cykl o przygodach Sharpe’a. Licząca sobie ponad dwadzieścia części seria została sfilmowana przez BBC, w postać Sharpe’a wcielił się znany aktor, odtwórca roli Boromira we Władcy Pierścieni, Sean Bean. Przetłumaczony na wiele języków, w cykl sprzedał się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Ceniony za umiejętność zgrabnego łączenia rzetelnej, popartej studiami, wiedzy oraz literackiej fikcji, Cornwell jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych anglosaskich autorów powieści historycznych.
W dowód uznania dla jego twórczości, królowa Elżbieta II, odznaczyła pisarza Orderem Imperium Brytyjskiego.
Na język polski przetłumaczono dotąd tylko kilka z powieści pisarza. Zimowy monarcha ukazał się po raz pierwszy w 1997 roku nakładem nieistniejącego już dziś Wydawnictwa DaCapo, a jego nakład szybko uległ wyczerpaniu. W chwili obecnej głównym wydawcą prozy Cornwella jest Instytut Wydawniczy Erica, który wydał Trylogię Świętego Graala (Hellequin: Jeźdźcy z piekieł, 2008; Wagabunda, 2009) oraz cykl o Richardzie Sharpie (Trafalgar, 2007; Łupy, 2007; Tygrys, 2008).