OPIS
Czerwiec 1943 roku. Argentyna oficjalnie pozostaje neutralna, jednak na jej terytorium toczy się bezwzględna wojna szpiegów i dyplomatów. Agent OSS Cletus H. Frade dostaje od przełożonych zadanie założenia cywilnych linii lotniczych, które staną się przykrywką dla działań szpiegowskich. Jednocześnie musi śledzić rozwój dwóch tajnych niemieckich operacji.
W ramach pierwszej z nich naziści ściągają od Żydów z całego świata okup za uwolnienie bliskich przetrzymywanych w obozach zagłady. Druga operacja zakłada wykorzystanie zdobytych w ten sposób pieniędzy, by umożliwić hitlerowskim oficerom rozpoczęcie nowego życia w Ameryce Południowej w wypadku przegranej wojny. Prezydent Roosevelt jest bardzo zainteresowany tymi działaniami, więc Frade próbuje dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej... i pozostać przy życiu.
* * *
"Wielbiciele powieści szpiegowskich o II wojnie światowej, z których wielu zapewne słabo zna południowoamerykański teatr działań, z radością powitają ten »encyklopedyczny« tom. Żaden mały czy duży fakt historyczny nie zostaje pominięty, wliczając w to niedawno odkryte informacje ujawniające poparcie przyszłego przywódcy Argentyny Juana Peróna dla sprawy nazistów".
"Publishers Weekly"
"Śmierć i honor to znakomita mieszanka powieści wojennej, sensacyjnej i szpiegowskiej".
Tom Clancy
Durna sugestia, aby zaopatrzyć agentów OSS w plakietki identyfikacyjne i legitymacje mogłaby być śmieszna, gdyby, z jednej strony, nie ujawniała, jak idiotycznymi kwestiami zajmują się ludzie w administracji państwowej – co było niekorzystne – z drugiej, że nie mieli oni najmniejszego pojęcia o tym, czym zajmuje się OSS. Co było korzystne. Gdzieś na dolnym piętrze budynku banda jakichś gryzipiórków wpadła na jakiś absurdalny pomysł, któremu poświęcili wiele czasu i wysiłku, aby przedstawić go ostatecznie dyrektorowi. Donovan uśmiechnął się, gdy wyobraźnia podszepnęła mu taki obraz: „Guten Tag, Herr Oberbürgermeister, nazywam się John Smith i szpieguję dla Biura Służb Strategicznych. Oto moja legitymacja. Co może pan powiedzieć na temat zaawansowania niemieckich prac nad bombą atomową?”.
W.E.B. Griffin (ur. 10 listopada 1929), amerykański autor powieści sensacyjnych i wojennych. Wychowywał się w Nowym Jorku i Filadelfii. Po wstąpieniu do wojska służył w Niemczech jako podoficer w kontrwywiadzie wojskowym. Po zakończeniu służby uczęszczał na uniwersytet w Marburgu. Powtórnie powołany w 1951 roku podczas wojny w Korei służył początkowo jako korespondent wojenny, później jako rzecznik prasowy X Korpusu Armii USA.
Po zakończeniu wojny w Korei kontynuował pracę jako cywilny pracownik armii. Był szefem wydziału publikacji w siedzibie lotnictwa US Army w Fort Rucker w Alabamie. Porzucił pracę po sukcesie swoich pierwszych trzech powieści. Stworzył następujące cykle powieściowe: "Braterstwo broni", "Korpus", "Ostatni bohaterowie", "Więzy honoru", "Odznaka honoru", "Prezydencki agent". William E. Butterworth IV od ponad ćwierćwiecza zajmuje się wydawaniem i pisaniem książek, ściśle współpracując z ojcem. Mieszka w Teksasie.