OPIS
Trwa druga Wojna Światowa. Rząd brytyjski tworzy tajną grupę agentów wywiadu. Cel: gromadzenie informacji i przeprowadzanie akcji sabotażowych na terenach okupowanych. Częścią siatki wywiadowczej mają być nieletni podopieczni Charlesa Hendersona. Nie wszystkim jednak podoba się pomysł szkolenia dzieci do udziału w tajnych i niebezpiecznych misjach. Młodzi Agenci Hendersona muszą dowieść, że są dla wywiadu cenni; przetrwają pod warunkiem, że zrealizują arcytrudną misję.
Oficjalnie, żadne z tych dzieci nie istnieje.
"Agenci Hendersona", czyli opowieść o początkach organizacji CHERUB, oferowali autorowi nęcącą możliwość zagłębienia się w rzeczywistość Europy rozdzieranej Drugą Wojną Światową, a Naziści to przecież zawsze wdzięczne czarne charaktery. Z wojną w tle autor mógł sobie również wreszcie pozwolić na szaleństwa - wielkie, niemal bitewne sekwencje z podkładaniem bomb i strzelaninami, na które nie było miejsca w "Cherubie". Początkowo planował stworzyć trylogię, ale jak tylko fani zasmakowali w nowych książkach, zdecydował się rozwijać serię. Ile tomów powstanie ostatecznie - na razie nie wiadomo. Z pewnością nie będzie ich więcej niż osiem - w tylu zmieści się akcja do końca wojny. "Agenci Hendersona" stanowią także odrębną całość, przeznaczoną nie tylko dla czytelników Cheruba. To wciągająca, miejscami wstrząsająca, a gdzie indziej pełna humoru historia dzieci, których wojenna zawierucha cisnęła w fascynujące, ale bynajmniej nie cukierkowe życie. Przeżywając pasjonujące przy gody, młodzi uchodźcy przechodzą twardą szkołę, stając przed najzupełniej dorosłymi problemami, nieraz popełniając tragiczne błędy i wpadając w kłopoty przez swoje nieodpowiedzialne wybryki, ponieważ nawet przebrane za szpiegów i dywersantów, dzieci są przede wszystkim dziećmi.
* * *
"Ma aurę czegoś wielkiego i satysfakcjonującego... Głos Muchamore jest świeży i bezpośredni"
Toby Clements Telegraph.co.uk
"Prosty, dosadny i często zabawny styl Muchamore... przynosi rezultaty. Ta mądra, trzymająca w napięciu książka jest świetnym sposobem na zainteresowanie znudzonych chłopców historią."
Amanda Craig, The Times