Czternastoletni Krabat miewa dziwne sny: nieznany głos uporczywie namawia go do wizyty w młynie na Koźlim Brodzie. Miejsce to okazuje się wręcz niezwykłe: młynarz po zapadnięciu zmroku zamienia się w jednookiego czarnoksiężnika, który paktuje z ciemnymi mocami, a swych czeladników zaznajamia z tajnikami czarnej magii. Za opanowanie nadludzkich mocy płaci się jednak bardzo wysoką cenę...
Autor Krabata oparł fabułę na popularnej łużyckiej legendzie; mroczna atmosfera, niesamowite przygody i ciężar tajemnicy - to cechy, które swoimi korzeniami sięgają ludowych baśni z terenów polsko-niemieckiego pogranicza. Ta niesamowita historia trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. Warto dodać, iż jest to jedna z najczęściej nagradzanych pozycji w dorobku Otfrieda Preusslera, tym razem skierowana do nieco starszych czytelników niż Mały Duszek czy Malutka Czarownica. Potencjał książki wykorzystał Marco Kreuzpaintner, który zekranizował powieść Preusslera w 2008 roku, a filmowi nadał tytuł Uczeń Czarnoksiężnika.
Otfried Preussler - (ur. 1923) niemiecki pisarz dla dzieci, autor ponad 25 książek, przetłumaczonych na niemal 50 języków i wielokrotnie nagradzanych. Twórca klasycznych dzieł, takich jak Krabat, Malutka Czarownica, Lato Małego Wodniczka. Urodzony na terenie dzisiejszych Czech pisarz swoje gawędziarskie umiejętności ujawnił już w młodości, dorabiając do nauczycielskiej pensji jako reporter dziecięcego radia. Charakterystyczny styl pisarstwa Preusslera, któremu zawdzięcza tak dużą popularność i uwielbienie czytelników na całym świecie, jest wynikiem umiejętnego połączenia wartkiej fabuły pełnej zwrotów akcji, wyrazistych, budzących sympatię bohaterów oraz subtelnego humoru. Jego twórczość opiera się na motywach i postaciach zaczerpniętych z baśni oraz legend, jednocześnie jednak udaje mu się uniknąć charakterystycznych dla nich uproszczeń i moralizatorstwa. Wszystko to sprawia, że po książki Otfrieda Preusslera chętnie sięgają filmowcy - na podstawie Malutkiej Czarownicy i Małego Duszka powstały filmy animowane, a historia Krabata doczekała się pełnometrażowej ekranizacji.