OPIS
Książka „Pszczoły i las” rzuca nowe światło na wiekową egzystencję pszczół w pierwotnej puszczy. Kiedyś te niezwykle pożyteczne owady żyły wyłącznie w lasach, a ten nie mógł bez nich istnieć. Ich związek trwał miliony lat, aż pojawił się w lesie człowiek. Na swojej drodze spotykał barcie, z których rabował miód i wosk. Musiało minąć wiele lat, zanim nauczył się korzystał z tego największego puszczańskiego bogactwa w sposób przyjazny owadom. Wreszcie, gdy miejsce lasów zaczęły zajmować pola uprawne, człowiek zabrał pszczoły z leśnych dzieni i uwięził je obok swoich domostw w skrzyniach, które zaczął nazywać ulami.
Profesor Banaszak, który całe naukowe życie poświecił bioróżnorodności otaczającej nas natury, ukazuje dzieje bartnictwa z należnym tematowi pietyzmem. To jedno z pierwotnych ludzkich rzemiosł miało w polskiej literaturze pszczelarskiej swoich wielkich dziejopisarzy, m.in. ks. Kluka, Ciesielskiego, Wróblewskiego. Profesor Banaszak godnie kontynuuje ich tradycje.
A jego książka przejdzie do historii także dzięki archiwalnym zdjęciom Jana J. Karpińskiego i Włodzimierza Puchalskiego. Wiele z tych zdjęć wydawcy publikują po raz pierwszy. Te unikatowe ilustracje oraz teksty z nimi powiązane spinają symboliczną klamrą historię bartnictwa i współczesnego pszczelarstwa.