OPIS
Nowa powieść autorki głośnych Cukiereczków, to traktat o idealnej-nieidealnej w formie didżejskiego miksu, który chwilami przypomina sen na jawie, być może zaprawiony narkotykami.
Współczesny Szanghaj, miasto pełne wieżowców i estakad. Głownie nocą, głównie w weekendy. Kluby, restauracje, hotele, prywatne imprezy.
Pewnej nocy w tajemniczych okolicznościach ginie młoda kobieta, Mei Mei. Być może zgładziła ją któraś z kochanek jej chłopaka, Aktora, może przedawkowała narkotyki, może z własnej woli przeniosła się do innego, idealnego wymiaru, może chciała swoim odejściem zrobić wrażenie na pozostałych. A może sam Aktor doprowadził ją do śmierci? Wszyscy są podejrzani. Niejaki Policjant prowadzi śledztwo, w trakcie którego eksploruje własną osobowość. W przeddzień tragedii Mei Mei miała się dowiedzieć, że jej chłopak po raz kolejny ją zdradził. Ostatnią osobą, która widziała ją żywą, była starsza siostra, Jie Jie, z którą Aktor także blisko się przyjaźnił.
Mian Mian w niezwykle sugestywny sposób opisuje świat undergroundowych muzyków, aktorów, performerów, właścicieli klubów, promotorów sztuki, prezenterów telewizyjnych i projektantów mody. Interesują ją zjawiska, które w Chinach wciąż stanowią tabu, takie jak narkomania, alkoholizm czy poligamia.
* * *
Podróż do spowitych aurą tajemniczości undergroundowych Chin przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Mian Mian nie wzdraga się przed pokazywaniem ohydy tego świata, wszelkich patologii, ale jej pełne empatii spojrzenie pozwala dostrzec coś pięknego nawet w trudnych doświadczeniach bohaterów.
"Publishers Weekly"
Z recenzji Cukiereczków:
Książka Mian Mian, obrazoburcza i wywrotowa, nazwana przez chińskich cenzorów "świadectwem duchowego brudu", przypominająca swym gorączkowym rytmem powieści Jacka Kerouaca, jest jednocześnie przejmującą, wyjątkowo osobistą opowieścią o młodzieńczych rozczarowaniach i samotności.
"Cogito"
Chińskie Trainspotting. Zakazana powieść o pokoleniu, które nie chce dorosnąć. [...] Ta książka to nie tylko egzotyczna podróż w przestrzeni, ale i wędrówka wstecz. To kronika przemian państwa stojącego w rozkroku między komunizmem a kapitalizmem. To proza z antybaśniowym (antypartyjnym) przesłaniem: wszystkie dzieci, nawet te niepokorne, zasługują na słodkiego cukierka, który spoczywa na dłoni życia.
"Przekrój"
Najgłośniejszy debiut literacki ostatnich lat w Chinach - historia szalonej miłości, buntu i upadku, rozgrywająca się u schyłku XX wieku w mrocznym, podziemnym świecie chińskich nocnych klubów, drobnych gangsterów, narkotyków i prostytucji.
"Gazeta Wyborcza"
W tej świetnie napisanej powieści jedyną bronią masowego rażenia jest zachodnia kultura popularna.
"The Washington Post"
Być może Mian Mian jest największą nadzieją chińskiej literatury. W jej opowieściach pojawiają się tematy - seksualność, narkotyki, otwieranie się Chin na świat - kluczowe dla zrozumienia doświadczeń całej generacji.
"International Herald Tribune"