OPIS
Afrykańskie Lapidarium to książka reportażowo-autobiograficzna, która powstała w okresie dwudziestu pięciu lat podróży autora po Afryce Południowej i Wschodniej.
Elementy historii, polityki, kultury społeczeństwa tworzą fabułę opisującą specyfikę etniczną RPA.
Historia zabójstwa młodego prawnika z Durbanu jest osadzona w realiach rzeczywistości RPA końca XX wieku. Czy ma ono podłoże polityczne?
Czy zbliżający się proces przewodniczącego ANC – Jacoba Zumy pogrąży RPA w chaosie przed wyborami prezydenckimi w 2009 roku i uniemożliwi rozegranie Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 roku?
A może lobby związane z Mistrzostwami Świata zmusi obecnego prezydenta – Thabo Mbeki, przeciwnika politycznego Jacoba Zumy, do ustąpienia?
Książka opowiada też o historii Południowej Afryki – tej najnowszej i tej starszej, która znacząco wpłynęła na losy kraju i ludzi tam mieszkających.
Polak – Janusz Waluś zabijający w 1994 roku, przed pierwszymi wolnymi wyborami, przywódcę ANC niemalże wywołuje wojnę domową w RPA. Nelson Mandela przekonuje do tolerancji dla wszystkich przekonań i ras, i ratuje mieszkających tam Polaków przed odwetem.
Wojna stuletnia w XIX wieku, na południu Afryki, zakończona przepowiednią czternastoletniej dziewczynki, sprowadza zagładę na czarne plemiona Xhosa.
Klan Nelsona Mandeli, którego dziadek był wodzem, współpracuje z białymi i władzami ówczesnej Prowincji Przylądkowej i staje się potęgą.
140 lat później Mandela zostaje pierwszym czarnym prezydentem.
Historia konfliktów między białymi osadnikami, plemionami Xhosa i Zulu przenosi nas w realia współczesnej Południowej Afryki – kontynentu, w którym wiara rodzimych mieszkańców w życie nadprzyrodzone i harmonię ze wszystkim, co istnieje, przeplata się z kolejnymi wstrząsami wynikającymi ze zderzenia wielu kultur narodów i grup etnicznych zamieszkujących ten kraj.
Książka przybliża też czytelnikom tradycje kulinarne – różne dla różnych grup etnicznych, opowiada o nadzwyczajnych bogactwach ukrytych pod ziemią RPA.
Nie brak też opowieści o zwierzętach, legend, opisów tradycji najstarszych mieszkańców Afryki – brązowych Khoisan, którzy zamieszkiwali tereny Południowej Afryki wiele tysięcy lat przed przybyciem czarnych plemion Bantu.