OPIS
Pierwotnym zamiarem autora nie było stworzenie odrębnego, obszernego opracowania na temat ewidencji i rejestracji przedsiębiorców. Kwestie te miały stanowić przedmiot analiz jednego z rozdziałów (ew. części) większego opracowania na temat wolności i swobody ustawowej prowadzenia działalności gospodarczej.
Początkowy plan tak założonej pracy odnosił się do zagadnień rejestracyjno-ewidencyjnych w zakresie poruszanym w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Usdg), z uwzględnieniem obowiązywania utrzymanych w mocy przepisów ustawy z 1999 r. Prawo działalności gospodarczej, o ewidencji działalności gospodarczej. W trakcie analiz i prezentacji tych zagadnień niezbędnym stało się jednak poruszanie problemów bardziej ogólnych, dotyczących z jednej strony szerzej pojętych administracyjnych systemów rejestracyjnych, a z drugiej problemów bardziej szczegółowych, związanych z metodą, a nawet techniką dokonywania wpisów w poszczególnych rejestrach.
W efekcie, ciągle uznając Usdg za fundament normatywny analiz, zdecydowano o poszerzeniu prezentacji o te rejestry i ewidencje, o których wprost lub pośrednio mowa w tej ustawie.
Autor ma nadzieję, że opracowanie niniejsze traktowane będzie nie tylko jako swoiste (bo niepełne i w sposób indywidualizowany - wybiórcze) kompendium wiedzy na temat istniejących w naszym systemie prawnym rejestrów i ewidencji przedsiębiorców i działalności gospodarczej, ale także jako praca odnosząca się do istotnego problemu teoretycznego i praktycznego, zawierająca analizy prawne i wnioski służące doskonaleniu funkcji rejestracyjnej władzy publicznej w sferze gospodarczej.