OPIS
Praca składa się z odrębnych artykułów a podstawowym problemem, który podejmuje jako całość jest szeroko rozumiana infrastruktura gospodarcza oraz jej znaczenie we współczesnych uwarunkowaniach kulturowo-cywilizacyjnych.
Zagadnienie infrastruktury stało się istotne i ciekawe pod względem poznawczym, metodologicznym oraz aplikacyjnym wraz z rozpoczęciem się w Polsce procesu transformacji systemowej. Przejście od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej postawiło przed podmiotami polityki gospodarczej oraz restrukturyzującymi się przedsiębiorstwami nowe wyzwania. Nowe podejście do infrastruktury, wymagało uwzględnienia – z jednej strony potrzeb i specyfiki rynku, z drugiej – potrzeb społecznych, które nie zawsze dadzą się pogodzić z tak typowymi dla funkcjonowania gospodarki rynkowej kategoriami, jak: konkurencja, przedsiębiorczość, innowacyjność, elastyczność zasobów pracy itp.
Ze względu na podjęcie odważnego wyzwania dotyczącego określenia istoty i roli infrastruktury w takich warunkach, inicjatywa naukowa profesora Jacka Brdulaka jest szczególnie cenna. W przedstawionej pracy infrastruktura gospodarcza jest potraktowana szeroko, nie dotyczy jednego tylko jej elementu, ale uwzględnia nowe pod względem poznawczym i metodologicznym ujęcia. Ideą pracy jest próba poszukiwania nowego paradygmatu infrastruktury oraz jej składowych, tradycyjnie rozumianych elementów.
Dr hab. Dariusz Waldziński, profesor UWM