OPIS
Kontynent azjatycki w ostatnich dziesięcioleciach stał się obszarem, którego znaczenie międzynarodowe poważnie wzrosło. To na nim bowiem znajdują się ogromne złoża surowców naturalnych, w tym przede wszystkim energetycznych, tutaj też leżą najszybciej rozwijające się państwa świata. Azja to także miejsce, w którym rozgrywały się istotne wydarzenia dwudziestego wieku (wojna wietnamska, rewolucja islamska w Iranie).
Kontynent azjatycki jest bardzo zróżnicowany politycznie, gospodarczo i religijnie. O niektórych z tych kontrastów piszą autorzy prezentowanej pracy. Andrzej Anders charakteryzuje pozycję państw ASEAN na tle innych krajów w rejonie Azji i Pacyfiku wskazując, że ocena działań tej organizacji wywołuje pewne kontrowersje. Odnotowała ona sukcesy w utrzymywaniu pokoju między swoimi członkami, ale nie zdołała samodzielnie rozwiązać najważniejszych problemów regionu.
Andrzej Romejko omawia problem przemocy religijnej na przykładzie Indii. Zdaniem autora kwestie religijne znajdują się współcześnie w centrum dyskusji naukowców, jak i tzw. zwykłych obywateli. Z kolei Wiesław Wacławczyk prezentuje stosunek OBWE do problemu wolności słowa w krajach Azji Centralnej.