Zdobywca nagrody Eisnera w 2024 roku w kategorii Najlepsza nowa seria!
Somna, osadzona w przerażających czasach polowań na czarownice, w angielskiej wiosce u progu XVII wieku, to opowieść o kobiecie, która uciekając z okowów purytańskiego świata, zatraca się w erotycznym, onirycznym koszmarze.
Ingrid tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie z Rolandem, miejskim baliwem i łowcą czarownic, którego bez reszty pochłania oczyszczanie okolicy z „heretyków”. Po tym, jak ginie jeden z mies-zkańców, wszyscy wokół
zaczynają podejrzewać siebie nawzajem.
Z wizjonerskich umysłów Becky Cloonan (znanej m.in. z serii By Chance or Providence i Wonder Woman) i Tuli Lotay (Barnstormers) zrodziło się sugestywne arcydzieło, czerpiące z hitów fil-mowych folk-horroru, takich jak Midsommar czy The Witch.
Somna przyciąga elementami opowieści historycznej, erotyką z udziałem sił nadprzyrodzonych, przenosząc czytelnika do świata, w którym namiętność przeplata się z duchowością. Rozpala zmysły i wzmaga apetyt na więcej.
„Jak w przestrzeni między jawą a snem, tak w absolutnie przepięknych planszach Somny Becky Cloonan i Tuli Lotay jest coś, co rozmywa granice śnienia i rzeczywistości. Opowieść wciąga bez reszty, można się w niej zatracić w najlepszym tego słowa znaczeniu” – Chelsea Wolfe, wokalist-ka, songwriterka
Wydanie zawiera wszystkie trzy części serii, wzbogacone także o krótką historię z antologii Devil’s Cut oraz materiały dodatkowe.
Główną bohaterką jest tu Ingrid, która tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie z Rolandem, miejskim baliwem i łowcą czarownic. Roland, pochłonięty oczyszczaniem okolicy z „heretyków”, zaniedbuje żonę, co prowadzi ją do ucieczki w świat erotycznych, onirycznych koszmarów. To jest dopiero początek zmian w jej życiu. Po tajemniczej śmierci jednego z mieszkańców lokalna społeczność zaczyna bowiem podejrzewać siebie nawzajem, co potęguje atmosferę napięcia i grozy. Niegdyś spokojna wioska, staje się klaustrofobiczną przestrzenią, w której każdy cień kryje potencjalne zagrożenie.
Komiks już od pierwszej strony łączy w sobie różne elementy gatunkowe, od narracji historycznej z mocnym thrillerem po fantastykę z wyraźną erotyką.
Autorki piętnują tu purytanizm, fanatyzm religijny i patriarchat. Motyw polowań na heretyków wykorzystują zaś do ukazania emancypacji kobiet ich seksualności i konieczności tłumienia własnej niezależności. Wątek ten opiera się jednak na pewnych banałach i momentami moim zdaniem niepotrzebnie zbyt mocno trąci skrajnym feminizmem.
O wiele ciekawiej prezentuje się tu treść skupiająca się na snach głównej bohaterki. Jej oniryczne wizje, pełne erotycznych i niepokojących obrazów, stanowią fascynującą podróż w głąb jej podświadomości. Widzimy jak nawiedzające ją koszmary, zmieniają jej zachowanie, a ona sama zaczyna wyłamywać się z pewnych konwenansów. Całkiem interesująco prezentuje się również wątek małego lokalnego społeczeństwa, które nie jest takim kolektywem, jak mogłoby się wydawać. Szkoda, że autorki nie zdecydowały się na jeszcze mocniejsze rozwinięcie tematu, bo drzemał w nim naprawdę ogromny potencjał.
Komiks wyróżnia się unikalnym podejściem do przedstawienia snów i rzeczywistości. Jawa ukazana jest w tradycyjnej formie rysunkowej, podczas gdy sny Ingrid przedstawiono za pomocą przetworzonych graficznie fotografii. Taki zabieg podkreśla różnicę między dwoma światami bohaterki i nadaje albumowi wyrazistości.
Liczne sceny snów (zajmujących połowę albumu) wypełnione są tu nagością, która nie jest jednak wulgarna. Artystka dba tu o odpowiednie połączenie erotyki i mocniejszej pikanterii, tak aby sceny te miały mocniejszy wydźwięk, ale nie popadały w skrajność....
Autor: POPKulturowy KociołekData: 16.03.2025
DOSTAWA
DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!
Realizacja dostaw poprzez:
OPINIE
Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w
polityce prywatności