1270 r. p.n.e. W Hattusie, stolicy króla Hetytów Hattusilisa III, panują rządy terroru. Tymczasem pod Troją król Agamemnon wciąż szuka sposobu na przedarcie się przez mury legendarnego miasta. Wojna trwa już przecież dziesięć lat… Król Priam, gotów bronić Troi za wszelką cenę, wysyła rozpaczliwą prośbę o pomoc do swojego sojusznika – Hattusilisa.
Czy władca Hetytów odpowie na wezwanie, czy będzie wolał, by Achajowie i Trojanie dalej się nawzajem zabijali? Jego decyzja mogłaby odmienić bieg historii…
Bo los podnosi i los znów pogrąża
Bez przerwy w szczęście ludzi i w nieszczęścia
Sofokles – Antygona (przeł. Kazimierz Morawski)
Wilusa była miastem położonym nad morzem w obecnej zachodniej Turcji, którego istnienie potwierdzają m.in. teksty hetyckie z XIII wieku p.n.e. Przez część naukowców jest utożsamiana z opisywaną przez Homera Troją (w starożytnej grece zwaną także Ilion lub Ilios – co być może wymawiano jako „Wilios”).
Znakomicie się czyta. Rzeczywiście komiks dla dorosłych. Jaka szkoda, że Hetytów nie ma w komiksie aż tyle, ile się spodziewałem. Ale ile jest ich w ogóle w komiksach? Zatem dla mnie radość. Świetny tekst na końcu. Tylko, czy rzeczywiście w układzie o przymierzu była mowa o boiskach? Jakie boiska? Co oni, w piłkę grali? No i skoro mowa niżej o dwóch krainach Taruisas i Wilusa, to jakim cudem utożsamia się je tylko z jedną?
Autor: ToryohneData: 05.05.2024
Mocna i dobra dawka mitologii
Grube mury Troi (Wilusa – nazwa używana przez Hettyków) dzielnie stawiały opór najeźdźcy przez dziesięć lat. Nadchodzi jednak przepowiedziany moment, w którym król Priam będzie musiał zaznać goryczy porażki. Zanim jednak to nastąpi mieszkańcy oraz znane z mitologii postacie będą świadkami wielu skrajnych momentów i emocji.
Za scenariusz komiksu odpowiada tu Mikael Coadou, który do momentu wydania tego dzieła nie miał zbyt wiele wspólnego z powieściami graficznymi. Udaje mu się tu jednak zaprezentować w ciekawy i rytmiczny sposób ciąg wydarzeń, w których akcja miesza się z polityką i odrobiną romansu.
Pod względem merytorycznym komiksowi nie można niczego poważnego zarzucić. Autor sprawnie prezentuje znane mitologiczne fakty, podając je w przystępnej formie. Nie należy jednak traktować tego dzieła jako głównego/jedynego źródła mitologicznej wiedzy. Wydarzenia podane są tu bowiem w mocno skrótowej formie (wynika to z ograniczeń komiksu i określonej liczby stron). Twórca duży nacisk kładzie tu ponadto na widowiskowość wymieszaną z wyrazistą brutalnością.
Obok mocnych krwawych scen (dedykowanych dorosłemu czytelnikowi), znaleźć tu można również wątki poświęcone postaciom drugoplanowym. Autor ciekawie pokazuje losy postaci, które w mitologii raczej kryją się gdzieś w cieniu innych bohaterów. Wielka szkoda, że wątki te są bardzo krótkie i w kilku momentach wręcz proszą się one o troszkę większe rozbudowanie...
Autor: POPKulturowy KociołekData: 14.05.2024
Grafinicznie jest dobrze ale scenariusz..
Do rysunków nie można się przyczepić. Przyjemnie się płynie po kadrach. Scenariusz jednak mi nie podszedł. Ok...historie Troi chyba wszyscy znają i ta część nie zaskakuje ani na plus ani na minus. Jest dobrze. Rozumiem że komiks miał pokazać też problemy z sojuszem, ale dla mnie (oczywiście subiektywne) cała ta historia Hetytów mogła się zamknąć w jednej planszy z końcowym "nie pomagamy". Kilkukrotnie przy zmianie lokalizacji zastanawiałem się "ale po co". Jakby na siłę doklejone więcej kadrów bez większej głębi czy wyjaśnienia.
Autor: RafData: 03.06.2024
Graficzny majstersztyk
Blanco Martinez to wirtuoz ołòwka. Jest ciekawie i brutalnie
Autor: IGU44NA Data: 22.01.2025
DOSTAWA
DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!
Realizacja dostaw poprzez:
OPINIE
Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w
polityce prywatności