OPIS
Kate zamienia malowniczy przylądek Cape Breton na roponośne piaski zachodniej Kanady, a studenckie życie humanistki na magazyn narzędzi wielkiej kopalni – wszystko po to, by spłacić kredyt zaciągnięty na naukę. Czy to się może udać?
W swoim autobiograficznym komiksie, podbijającym serca anglojęzycznych czytelników (również Baracka Obamy, który umieścił tytuł na liście najlepszych lektur roku), Kate Beaton powraca pamięcią do tych dwóch lat spędzonych na piaskach – w epoce, kiedy kopalnie uzyskiwały swoje największe zyski, a jednocześnie najbardziej niszczyły środowisko naturalne, gdy za pracą emigrowały tam setki mężczyzn i tylko nieliczne kobiety.
Jako jedna z nich autorka doświadczyła upokorzeń i przemocowych zachowań, a silna patriarchalna struktura utrudniała jej szukanie sprawiedliwości.
Kaczki to nie tylko opowieść o indywidualnej traumie czy uwikłaniu w niszczące mechanizmy wielkiego przemysłu, ale przede wszystkim obserwacja złożonych procesów zachodzących w społecznościach pracowników odciętych od swoich korzeni i rodzin, a skoncentrowanych na zarobku i przetrwaniu w grupie. Czy taka praca zmienia człowieka? Czy można pozostać sobą tam, gdzie nie ma miejsca na emocje i prywatność? Czy my na pewno poradzilibyśmy sobie lepiej?
Nagrody przyznane Kate Beaton i jej komiksowi:
– 2023 – Eisner Award dla najlepszego albumu autobiograficznego i autorki
– 2023 – Ignatz Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Ringo Award dla najlepszego albumu non fiction i autorki
– 2023 – Harvey Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Doug Wright Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Canada Reads dla najlepszej książki roku
„W „Kaczkach” Beaton nie mówi nam, w jakim stopniu kapitalizm drenuje, wykorzystuje, komercjalizuje i alienuje. Ani tego nie pokazuje. Odtwarza życie w kopalni piasków roponośnych w najdrobniejszych szczegółach i pozwala nam samodzielnie wyciągnąć wnioski – tak jak sama musiała to zrobić, gdy pojawiła się tam w wieku dwudziestu jeden lat. Efekt jest porażający. Pomimo ceny, jaką sama za to zapłaciła, Beaton utkała ze swoich doświadczeń rozległą i kompletną tkaninę, która oddaje człowieczeństwo ludzi wykonujących rodzaj brudnej roboty, w której wszyscy mamy udział.
ALISON BECHDEL, autorka Fun Home