Koleje losu.

okładka

Koleje losu.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Świeże spojrzenie na II wojnę światową. Paco Roca stworzył „hiszpańskiego Mausa”! Miguel Ruiz to hiszpański weteran żyjący na wygnaniu we Francji, był on członkiem „La Nueve” („Dziewiątki”), kompanii mężczyzn, którzy przeszli szlak od walki o ojczyznę podczas hiszpańskiej wojny domowej po udział w bitwach na całym świecie podczas II wojny światowej. Do wieloletniej tułaczki po Europie i Afryce zachęciła ich miłość do swojego kraju i nienawiść do brutalnych dyktatur. Roca wykorzystuje złożone „wspomnienia” Ruiza, aby opowiedzieć historię, która jest odą do pokolenia, które odważnie przeciwstawiło się brutalnemu faszyzmowi.

„Koleje losu to znacznie więcej niż kapitalny rysunek i wciskający w fotel sposób opowiadania. Paco Roca zrobił coś więcej. Napisał komiks, którego brakowało. Brakowało go nie tylko po to, byśmy odzyskali pamięć historyczną. Tutaj też zrobił coś więcej. Brakowało takiej opowieści, bo daje nam ona coś, w co można wierzyć. Oddaje nam tę część historii, którą nam odebrano, którą utraciliśmy w biegu wyobcowującej codzienności. Ten komiks przywraca nas nam samym. Mówi, że tym jesteśmy, że tacy jesteśmy. Że nie wszystkiego w naszym życiu musimy się wstydzić. I że skoro oni próbowali do końca, to my teraz nie mamy już prawa zrezygnować. Sądzę. że – tak to przynajmniej czuję – kiedy pozbyto się tych wszystkich osób z Hiszpanii, pozbyto się również wszystkich ich potomków. Dlatego też żyjemy w kraju, w świecie, który nic a nic nam się nie podoba. Bardzo ci dziękuję, Paco, że zwróciłeś mi kraj, do którego należę”.

Javier Pérez Andújar, pisarz

„Hiszpański Maus!”.

Javier Gallego. Carne Cruda 2.0

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:168x240 mm
  • Liczba stron:320
  • Oprawa:twarda
  • ISBN-13:9788366347724
  • Data wydania:11 październik 2021
  • Numer katalogowy:500058

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

Komuniści nigdy nie przepraszają.

Ktoś kto chciał wprowadzić w Hiszpanii komunistyczny totalitaryzm nie ma prawa być autorytetem moralnym. Sama walka z niemiecką III Rzeszą nie rozgrzesza go.

Autor: Precz z komuną! Data: 30.10.2021
Świetny

Rewelacyjna opowieść o weteranach wojny domowej w Hiszpanii i ich losach w trakcie II WŚ. Świetnie narysowana, doskonale wyważona, widać dbałość o szczegóły i ogrom pracy badawczej. Gorąco polecam.

Autor: Bartek Data: 11.11.2021
Solidna historia wojenna z przesłaniem

Akcja komiksu przenosi nas do końca marca 1939, czyli ostatnich dni trwającej hiszpańskiej wojny domowej. Wojska Franco bliskie były ostatecznego zwycięstwa, a jego przeciwnicy zgromadzeni w pocie Alicante w wielkiej desperacji próbowali opuścić kraj. Jednym z nich jest Miguel Ruiz, młody weteran, który nadal wierzy, że kiedyś jego kraj będzie wolny. Teraz podobnie jak dla setek innych osób najważniejsze jest jednak szybkie opuszczenie ojczyzny. Będziemy tutaj śledzić jego pięcioletnią sagę, w której nie zabraknie chwil dramatycznych i niebezpiecznych. Jego opowieść rozpoczyna się od pokładu statku przepełnionego uciekinierami, przez obóz pracy na Saharze, walkę z siłami Osi w Afryce, kończąc na walkach we Francji i zdobyciu kwatery Hitlera w Berchtesgaden. Album Koleje losu nie jest tylko i wyłącznie bezpośrednią wojenną relacją Miguela. Roca decyduje się tutaj bowiem na ukazanie fabuły swojego dzieła w dwóch różnych ramach czasowych. W jednej obserwujemy wojenne losy wspomnianego bohatera (i niezbyt znane oblicze hiszpańskich żołnierzy walczących na frontach II Wojny Światowej, w drugiej przenosimy się w przyszłość, widząc 94-letniego weterana, o którego wyczynach wojennych mało kto zdaje sobie sprawę (nawet opiekujący się nim sąsiad). Zabieg ten pozwala wydobyć z historii dodatkowe pokłady dramatyzmu. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest jednak ukazanie skrajnych emocji, które wciąż są żywe, niezależnie od tego ile lat minęło od wojny. Scenariusz komiksu jest więc naprzemiennie fascynujący, przerażający i pouczający. Rocka wypełnia kolejne strony swojego tytułu wojennymi doświadczeniami bohatera, które mocno wpływają na całą jego późniejszą przyszłość. Trauma wojny odbija się nie tylko na samym Miguelu, ale również setkach tysięcy innych żołnierzy czy cywilach. Autor stara się tutaj w dość przystępny popkulturowy sposób ukazać złożoność i głębię II Wojny Światowej, która dla współczesnych młodych ludzi jest czystą abstrakcją. Jedynym elementem opowieści, do której można się tutaj przyczepić jest fakt, że Roca nie zawsze trzyma się ściśle historycznej prawdy. Przeplata on prawdziwe wydarzenia z pewną literacką fikcją i nie zawsze jest to dobrze oddzielone. Jeśli chodzi o oprawę graficzną komiksu, to prezentuje ona dość wysoki poziom. Artysta stawia tu na stosunkową prostą formę, w której może on jednak perfekcyjnie kontrolować zarówno ukazywane emocje, jak i tempo całej opowieści. Nie brakuje tu scen walki (bitwy czołgowe, strzelaniny, wybuchy), jednak przez większość albumu przewija się „spokój” nadający komiksowi sznytu artyzmu.

Autor: PopKulturowy Kociołek Data: 14.11.2021

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher