OPIS
Dopiero w XXI wieku komiks będzie rzeczywiście postrzegany jako „dziewiąta sztuka” w Polsce. Ta spóźniona realizacja związana jest przede wszystkim ze specyficznym rozwojem tego medium w okresie PRL: podlegało ograniczeniom państwa i służyło zarówno rozrywce, jak i propagandzie. Wymiana z twórcami komiksów na całym świecie nie była możliwa, zagraniczne produkcje – uważane przez cenzurę za uosobienie „imperialistycznego Zachodu” – były mało dostępne w kraju. Wraz ze zmianą polityczną w 1989 r. sytuacja zmieniła się radykalnie: po początkowym kryzysie medium i restrukturyzacji rynku komiksowego, po 2000 r. nastąpił w końcu prawdziwy boom komiksowy, który trwa do dziś.
Podręcznik polskich kultur komiksowych po 1989 roku informuje o tym rozwoju i daje niemieckim czytelnikom przegląd różnorodnej sztuki komiksowej w dzisiejszej Polsce: o nowych gatunkach, preferowanych tematach i najważniejszych twórcach komiksów i ich twórczości.
Redakcja
Dr Kalina Kupczyńska - literaturo- i komiksoznawczyni, adiunkt w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Renata Makarska jest profesorem przekładu, językoznawstwa i kulturoznawstwa (polskiego) na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji, Germersheim.