OPIS
Wstęp z katalogu:
Zdarzyło się dwa razy w historii festiwalu, że odbył się w ostatni weekend września, a nie jak zazwyczaj - na początku października. W tym roku po raz trzeci miłośnicy rysunkowych opowieści oraz gier spotykają się w Łodzi we wrześniu, i to w jego połowie, bo między 15 a 17 dniem miesiąca. Kto wie, może takie umiejscowienie festiwalu w kalendarzu pozostanie na dłużej?...
Kogo w tym roku zaprosiliśmy na MFKiG? Ze Stanów Zjednoczonych przyleci nie kto inny, jak Jim Lee! Scenarzysta i rysownik związany z DC Comics - jednym z gigantów na rynku opowieści obrazkowych - będzie promował wydawaną w Polsce przez Egmont serię "DC: Odrodzenie". Z USA przyjedzie też Howard Chaykin, autor m.in. pierwszych komiksów ze świata "Star Wars" i wydanego w 1988 r. "Black Kiss", jednego z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich komiksów. Z publicznością spotkają się: Guy Delisle, autor reporterskich powieści graficznych, m.in. "Pyongyang: A Journey in North Korea" i "Jerusalem"; Achde - od 2003 r. kontynuator serii "Lucky Luke" i Joel Alessandra, twórca albumu "Wędrówka przez Morze Czerwone". Nie zabraknie Grzegorza Rosińskiego, który świętuje 40-lecie "Thorgala". Festiwal ponownie gościć będzie Simona Bisleya ("Lobo", "Sędzia Dredd" i "Batman"), Brytyjczyka o niepowtarzalnej kresce i ostrym poczuciu humoru.
MFKiG odwiedzą także Francuz Sylvain Runberg - scenarzysta serii "Millenium", "Orbital", "Podboje" i "Konungowie"; Koren Shadmi - autor "Love Addict: Confessions of a Serial Dater", urodzony na Sardynii Silvio Camboni - rysownik "Niezwykłej podróży" i znany z serii "Sędzia Dredd" Brytyjczyk David Roach. Ponadto zaproszenie przyjęli: Alice Milani - autorka rysunkowej opowieści "Wisława Szymborska"; rysownik David Lloyd ("V jak Vendetta"); pracujący przy serialu "Gra o tron" Will Simpson ("Sędzia Dredd", "Hellblazer" i "Batman"), Otto Schmidt ("Green Arrow Rebirth"), Ingo Romling ("Malcolm Max"), Berliac ("Sadboi") oraz Grazia la Padula i Tony Sandoval (autorzy "Niewidzialnego echa"). W Łodzi pojawi się też Ulises Farinas - autor tegorocznego plakatu festiwalu, znany w Polsce m.in. z albumu "Gdzie jest Wookiee?".
Wydawcy przygotowali na połowę września kilkadziesiąt premier (w tym II. tom antologii komiksów z legendarnego magazynu "Relax" oraz nowe albumy dla dzieci powstałe dzięki konkursowi im. Janusza Christy). Większość krajowych twórców osobiście opowie w Łodzi o tym, jak pracowało im się nad nowymi albumami. Oprócz spotkań z autorami, w programie znalazły się warsztaty, prelekcje, prezentacje, przeglądy portfolio i panele dyskusyjne. W EC1 Łódź - Miasto Kultury, Domu Literatury w Łodzi, Poleskim Ośrodku Sztuki, Muzeum MPK i Atlas Arenie będzie można zobaczyć kilkanaście wystaw. Najciekawiej zapowiadają się "Świat Tytusa, Romka i A'Tomka Papcia Chmiela - Instytut Wszechzbytków profesora Talenta" oraz składająca się z kilkudziesięciu oryginalnych plansz "Wielka brytyjska sztuka komiksowa". Poza tym publiczność zobaczy m.in. prace bydgoskich klasyków, obrazy Filipa Myszkowskiego, łódzkie inspiracje Tomasza Tomaszewskiego, prace twórców zina "Mydło" oraz komiksy napisane przez Michała Rzecznika. Na festiwalu nie zabraknie oczywiście strefy targowej, bloku Manga Corner i konkursu cosplay. Imprezie towarzyszą Promised Land Art Festival, 15. finały ESL Mistrzostw Polski, konsolowy Fighting Games Challenge oraz czwarty już Game Jam - konkurs tworzenia gier komputerowych w ciągu 48 godzin. 15 września to na festiwalu Dzień Komiksu Historycznego, z prezentacjami gier i komiksów, wystawami, warsztatami, prelekcjami i konkursami dla dzieci. Tego dnia odbędzie się też gala Misiów - nowych nagród popkulturalnych.
Jak co roku, festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku napłynęło na niego 125 prac z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Francji, Węgier, Filipin, Czech, Serbii, Irlandii, Grecji, Rosji, Słowacji, Ukrainy i oczywiście Polski. Ich oceną zajęło się pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Artura Wabika, a towarzyszyli mu Unka Odya,Tomas Prokupek, Wojciech Birek i Marek Turek.
Piotr Kasiński