Na początku było wspaniałe odkrycie, niezawodny lek przeciw impotencji, niewielkich rozmiarów urządzenie działające na mózg. Odkrycie, które podnieca zmysły. I rozpala pragnienia. Zmiana właściciela, zmiana przeznaczenia: gra. Graczem: zręczny i pozbawiony skrupułów podglądacz. Zabawką: piękna Claudia, wprawdzie z bogatym mężem, lecz nieuleczalnie oziębła. Oziębła? Claudia czołga się, błaga, rozbiera na oczach wszystkich. Skandal! Czyżby nabrała do tego ochoty?
Zrobiona z humorem opowieść Manary to jedna z najbardziej znanych i popularnych na zachodzie serii erotycznych narysowana ręką prawdziwego mistrza.
Wydanie zbiorcze zawiera wszystkie cztery części serii w oryginalnej czyli "pierwotnej", czarno-białej wersji.
Milo Manara (wł. Emilio Manara), urodził się w 1945 roku we włoskiej miejscowości Bolzano. Debiutował w wieku 14 lat paskami komiksowymi publikowanymi we włoskich gazetach. Pod koniec lat 60. stworzył swoją pierwszą serię komiksów erotycznych dzięki którym zyskał sławę mistrza tego gatunku.
W roku 1978 wydana zostaje pierwsza część przygód Giuseppe Bergmana - jednego z najsłynniejszych bohaterów komiksów Manary inspirowanych twórczością innego znanego włoskiego rysownika Hugo Pratta. W latach 80. obaj twórcy połączyli swe siły podczas realizacji komiksów El Gaucho i Indiańskie lato.
W roku 1983 Manara opublikował pierwszą cześć serii Klik, która szybko weszła do kanonu komiksu erotycznego, a wszystkie cztery tomy przygód pięknej Klaudii do dziś cieszą się wielką popularnością. Od roku 1987 Manara współpracował z reżyserem Federico Fellinim, początkowo projektując plakaty do jego filmów, a później - tworząc komiksy Podróż do Tulum i Podróż G. Mastorny na podstawie niezrealizowanych scenariuszy filmowych wielkiego reżysera. W 1992 Manara wykonał ilustracje do komiksu El Fuego y las Entranas, do którego scenariusz napisał inny znany filmowiec Pedro Almodovar.
Kolejnym solowym dziełem Manary była Gulliveriana - parodia powieści Jonathana Swifta, której animowaną ekranizacją zainteresował się reżyser Roman Polański. Sława kultowego grafika sprawiła, iż do Manary zwróciły się agencje reklamowe. W latach 1999-2001 zaprojektował on serię reklam Chanel No. 5 z modelką Estelle Warren w roli Czerwonego Kapturka, wyreżyserowanych przez Luca Bessona.
Autor: wojciech gaderepoluki@interia.plData: 31.01.2016
Pieprzny klasyk
Świetnie wydany komiks Manary i do tego w przyjemnej cenie. Bardzo "niegrzeczna" komedia ze znakomitymi rysunkami (choć chyba jednak wolałbym w kolorze). Polecam. :)
Autor: Krzysztof DewaltData: 09.02.2016
Klasyk
Posiadam Włoską wersję w kolorze.Robi jeszcze większe wrażenie niż czarno-biała wersja.Doskonale zdaję sobie sprawę,że to klasyczna odmiana tego komiksu i to podejście do tematu należy uszanować........ale z drugiej strony po prostu szkoda.
Gildia jak zwykle wzorowo:-)
Autor: Paweł RasztarData: 09.02.2016
Trudno mi być sprawiedliwym w ocenie
Manara jest dla mnie geniuszem komiksu! Jego wyważanie czwartej ściany to poziom, do którego nie da się sięgnąć innym komiksowym scenarzystom. KLIK jest zabawą w czystej formie. Sam autor podkreśla, że to zabawa. Nic więcej. W zasadzie komiks zasługuje na 3 gwiazdki, ale w przypadku MANARY nie potrafię zdobyć się na tak heroiczny akt krytycyzmu, bo przy nim jestem karaluchem. Zabawa w czystej formie, zabawa formą, choć nie w rejestrach tak wysmakowanych i wysublimowanych co np. Afrykańskie przygody...