OPIS
W latach siedemdziesiątych bardzo wielu obywateli krajów Europy Wschodniej marzyło o wyjeździe na Zachód. Za żelazną kurtyną to autobiograficzna opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy odbyli podróż w przeciwnym kierunku, by podjąć studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiując i mieszkając w Polsce, stali się częścią tętniącej życiem artystycznej społeczności, która stworzyła wiele nowatorskich prac w różnych dziedzinach sztuki, mimo bardzo niesprzyjającej rzeczywistości, w której gwałtownie rosły ceny, wybuchały strajki, aż w końcu na ulice miast wyjechały czołgi.
Ta historia to owoc niezwykłej współpracy, w której przeplatają się dwa bardzo indywidualne i charakterystyczne style. Za żelazną kurtyną opowiada o życiu, sztuce i polityce, ukazując środowisko artystyczne, które rozkwita w szorstkiej i ponurej rzeczywistości komunistycznego ustroju. Ile warta może być sztuka w kraju, w którym papier toaletowy jest na wagę złota?
Andrzej Klimowski studiował w St. Martins School of Arts w Londynie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektował plakaty dla polskich teatrów i dystrybutorów filmów oraz ilustracje i okładki książek dla brytyjskich wydawnictw. Jest autorem trzech powieści graficznych: The Depository, The Secret, Horace Dorlan. W latach 2006-2014 Klimowski był profesorem na Wydziale Ilustracji w The Royal College of Art w Londynie.
Danusia Schejbal urodziła się w Londynie. Studiowała projektowanie mody i tkanin w Ealing School of Art, następnie ukończyła Podyplomowe Studium Scenografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektowała kostiumy i scenografię dla największych teatrów w Polsce. Gdy wróciła do Wielkiej Brytanii, zaczęła projektować dla Cherub Theatre Company. Zajmowała się również malarstwem. Jej obrazy wystawiane były w Wielkiej Brytanii oraz w Europie.
Za żelazną kurtyną to już czwarta książka stworzona przez Danusię Schejbal we współpracy z Andrzejem Klimowskim. Wcześniej powstały Mistrz i Małgorzata, Dr Jekyll i Mr Hyde i Robot.
Partnerem wydania jest Narodowe Centrum Kultury.