OPIS
Specjalnie na 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto zamówiona została powieść graficzna, której twórcami są Maciej Świerkocki i Mariusz Sołtysik. Naród zatracenia wpisuje się w tradycję odmiennego sposobu mówienia o zagładzie, gdzie historyczne wydarzenia stają się pretekstem do snucia fikcyjnej opowieści.
Naród zatracenia wpisuje się w tradycję innego sposobu mówienia o zagładzie. Forma zbliżona do komiksu, skojarzeniowo jest najbliższa Mausowi Arta Spiegelmana, nawiązująca do konkretnych przedstawień z historii sztuki, pełni dziś niezwykle ważną rolę w mówieniu o ludobójstwie.
Bohater powie o Łodzi: "Wyobrażałem je sobie jako wielki statek, także dlatego, że w naszej dzielnicy ulice były wykładane kocimi łbami, które w moich oczach przypominały fale. Byłem ciekawy, czy ulice można wykładać też głowami ludzi".
Naród zatracenia jest kolejnym tytułem wydawanej od 2014 roku Biblioteki Centrum Dialogu (pierwszą publikacją była książka Arnolda Mostowicza Żółta gwiazda i czerwony krzyż).