OPIS
Album "Mysia Straż #1: Jesień 1152" będzie wydawniczym debiutem Bum Projekt, który do tej pory trudnił się jedynie sprzedażą komiksów. "Mouse Guard" zadebiutowało w 2006 roku nakładem Archaia Studio Press i właściwie z miejsca zdobyło serca fanów i przychylność krytyków. Komiks Davida Petersena zgarnia seryjnie wiele branżowych nominacji, nagród i wyróżnień z Eisnerami i Harvey`ami na czele.
Warto wspomnieć, że "Mysia Straż" jest potrójnym laureatem nagrody Eisnera (dwa wyróżnienia w 2008 i jedno w 2011 roku), między innymi w kategoriach Best Publication for Kids oraz Best Graphic Album: Reprint. Do tej pory w USA ukazały się trzy albumy w serii głównej, czwarty zapowiadany jest na listopad b.r., oraz dwa w serii pobocznej. "Mouse Guard" jest w pełni autorską serią, ponieważ Petersen odpowiada zarówno za scenariusz, rysunki oraz kolory głównej linii. "Legends of the Guard" to zbiory opowieści bez bezpośredniego wpływu na ciągłość i kształt linii fabularnej serialu głównego. Różne historie o wyczynach Straży opowiadają sobie myszy siedzące w tawernie June Alley Inn w Barkstone w 1154 roku (w pierwszym tomie) oraz 1155 roku (w drugim). Właścicielka obiecała anulować "pijacki" dług tej myszy, która opowie najciekawszą historię.
"Mysia Straż" to epicka rycerska saga osadzona w realiach średniowiecza. Głównymi bohaterami, jak nie trudno domyślić się, są przedstawiciele mysiego gatunku, którzy należą do Straży. W dawnych czasach, o których nie opowiada się na łamach komiksów, strażnicy walczyli żelaznym orężem o wytyczenie granic mysiego królestwa, a następnie bronili go przed wrażymi wojskami ("słynna" wojna zimowa z roku 1149 z łasicami). Aktualnie Mysia Staż broni szlaków handlowych, strzeże i eskortuje cywili, prowadząc ich przez lasy i pola, które nadal zamieszkiwane są przez naturalnych wrogów małych gryzoni: sowy, węże czy lisy. Rzeczywistość, w której przyszło im żyć jest realna, a nie sielankowa. Dodatkowo ukazano ją w skali makro: drzewa są monstrualne, śnieżyca jest skrajnie niebezpieczna, sowa jest latającym zabójcą etc.
Maciej Gierszewski (fragment artykułu z "Zeszyty Komiskowe" #18)