Oczko w głowie tatusia opowiada o tragicznym życiu córki Jamesa Joyce’a, Lucii, która większość życia (zmarła w 1982 roku) spędziła w szpitalach psychiatrycznych. Lucia Joyce zapowiadała się na świetną tancerkę, ćwiczyła nawet pod okiem Isadory Duncan, jednak około 1930 roku pojawiły się u niej pierwsze oznaki choroby psychicznej. W tym samym czasie nawiązała romans z Samuelem Beckettem, który zerwał z nią z powodu jej narastających problemów psychicznych. W 1934 roku Lucia została pacjentką Carla Junga, który postawił diagnozę - schizofrenia.
Historia autorstwa Mary M. Talbot i Bryana Talbota nie jest zwykłą biografią. Mary M. Talbot niejako przy okazji opowiada o swojej skomplikowanej relacji z ojcem, Jamesem Athertonem, wybitnym badaczem twórczości Joyce’a.
„Oczko w głowie tatusia” jest podwójnie fantastyczną książką dzięki doskonałemu wglądowi Mary Talbot w dwie relacje ojciec-córka i rysownikowi Bryan’owi Talbotowi, którego doskonałe ilustracje przeniosły mnie wstecz i przez międzywojenną Anglię i swingujący Paryż lat 20. i 30. Jest to jeden z najlepszych efektów wspólnej pracy jaki kiedykolwiek widziałem w komiksie. – Joe Sacco, twórca m.in. Strefa bezpieczeństwa Goražde.
Książka nagrodzona Costa Book Award w kategorii najlepszej książki biograficznej. To pierwsza nominacja i nagroda w 40 letniej historii tej nagrody dla komiksu w tej kategorii. Uznana za jedną z najważniejszych książek 2012 roku przez "Independent", "Guardian", "Publishers' Weekly" oraz... MTV.
Bryan Talbot jako ilustrator współpracował m.in. przy powstawaniu kilku części Sandmana oraz przy trzeciej części Baśni (Fables) pt. Opowieści miłosne.
Mary M. Talbot jest literaturoznawczynią zajmującą się m.in. tematyką gender.
Komiks jest piękny, od strony technicznej jednak zbyt suche podejście do tematu Pani Mary M. Talbot sprawia, że opowiadana historia po prostu jest i tylko tyle.
Autor: PiotrowiczData: 04.04.2014
Piękne rysunki i istotna treść
Największą wadą jest okładka, zbyt poważna, sugerująca bardzo wymagającą opowieść. Komiks jest pięknie narysowany, ale i inteligentnie zbudowany pod względem treści, przejścia pomiędzy dwoma historiami i opowieścią a teraźniejszością nie sprawiają problemu. Historia jest wciągająca, opowiedziana w przyjemny sposób, brak znajomości tematyki nie przeszkadza w pozytywnym odbiorze treści. Ta porusza ważne problemy społeczne dotyczące pozycji kobiety w społeczeństwie oraz rozgraniczenia pomiędzy osiągnięciami wyróżniających się jednostek a ich zachowaniami społecznymi (w tym przypadku relacjami rodzinnymi). Warto przeczytać, zdecydowanie obowiązkowa lektura.
Autor: Dawid Data: 24.04.2016
DOSTAWA
DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!
Realizacja dostaw poprzez:
OPINIE
Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w
polityce prywatności