Wrzesień 1941 roku. Do Brazylii przyjeżdża austriacki pisarz i dramaturg, Stefan Zweig. Wraz z żoną Lotte uciekają przed nazistowskim reżimem. 23 lutego 1942 roku zostaną znalezieni martwi, trzymając się za ręce. Doprowadziło ich do tego poczucie beznadziejności, nietolerancji i utracona wiara w przyszłość ludzkości.
Ostatnie dni Stefana Zweiga to wzruszająca historia biograficzna, która dzięki delikatnemu, wręcz intymnemu rysunkowi Sorela przejmująco ilustruje tragizm sytuacji, w której znalazł się jeden z najwybitniejszych humanistów XX wieku i jego żona. Ostatnie miesiące życia Zweiga zbadał Laurent Seksik i w 2010 roku opublikował wyniki swoich poszukiwań.
Komiks na podstawie książki Seksika powstał dzięki współpracy z Guillaume Sorelem, autorem wielu serii komiksowych jak i pojedynczych albumów. Na podstawie książki Laurenta Seksika powstała również sztuka teatralna, która swoją prapremierę miała w styczniu 2013 roku.
Laurent Seksik
Urodzony w 1962 roku w Nicei, lekarz i pisarz.
W 1999 roku opublikował swoją pierwszą powieść, Les Mauvaises Pensées, która została przetłumaczona na kilkanaście języków. Po kolejnej powieści, La Folle Histoire zarzucił praktykę lekarską i oddał się pisaniu oraz publicystyce.
W 2008 opublikował biografię Alberta Einsteina, a następnie przystąpił do prac nad ostatnimi sześcioma miesiącami życia Stefana Zweiga. Książka Ostatnie dni Stefana Zweiga stała się w swojej kategorii bestsellerem, doczekała adaptacji teatralnej i komiksowej.
Guillaume Sorel
Urodzony w 1966 roku twórca komiksów i ilustrator.
Studiował architekturę oraz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Lyonie. Ukończył École Supérieure des Beaux-Arts de Paris.
Od połowy lat 80. obecny na francuskiej scenie komiksowej. Wraz z Thomasem Mosdi w latach 1991-1996 tworzył komiksową serię fantasy (w klimacie Lovecraftowym) L'Île des morts. Od tego momentu jego twórczość nabrała rozpędu - jest autorem kilkunastu komiksów wydawanych przez najważniejsze francuskie i belgijskie wydawnictwa.
Sorel tylko raz odważył się na scenariusz komiksowy. W 2000 roku Casterman opublikował komiks pt. Mother. Obecnie Sorel ponownie pracuje nad komiksem z własnym scenariuszem.
Ostatnie dni Stefana Zweiga to praca wyjątkowa w twórczości Sorela - odejście od stylistyki i tematyki fantasy zostało docenione przez czytelników nie tylko we Francji.
Nie znam niestety twórczości Stefana Zweiga, a szkoda, bo z pewnością wyniósłbym z lektury komiksu znacznie więcej. Ma to jednak pewien plus, bo ten świetny komiks zachęcił mnie do zapoznania się z twórczością tego pisarza. Mam na półkach kilka jego książek, po które z pewnością sięgnę niedługo.
Komiks jest kwintesencją komiksu ambitnego, komiksu mogącego konkurować z literaturą. To już nie jest Kaczor Donald dla dzieci, a coś dla dorosłych odbiorców. Dobry argument, gdy ktoś uparcie wmawia, że komiksy są dla dzieci.
Świetne rysunki i dobra historia (na faktach oparta zresztą). Wydanie świetne.
Autor: setetzerData: 27.04.2016
Ty, ziomek od komentarza z Donaldem.
Odwal się od Kaczora Donalda, bo np. komiksy Dona Rosy biją dojrzałością Zweiga na głowę. Nie znasz się.
Autor: YgrekData: 07.06.2016
Piękno i depresja
Komiks poruszył mnie niesamowicie mocno, życie tworzy najwspanialsze historie. Niesamowicie poruszająca opowieść o trudach życia w społeczeństwie, wywarła na mnie podobne wrażenie jak Jądro Ciemności Conrada. Piękno wizualne komiksu kontrastujące z mocną treścią. Bardzo ładne wydanie, duży format.
Autor: Dawid Data: 17.12.2016
Dobry
Bardzo mi się podobał. Oddaje klimat tamtych czasów...
Autor: Leszek LawrencData: 01.11.2022
DOSTAWA
DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!
Realizacja dostaw poprzez:
OPINIE
Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w
polityce prywatności