OPIS
Antologia prac wyróżnionych w szóstej edycji konkursu organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Album Powstanie '44 w komiksie. Po powstaniu ukazuje losy ludzi po zakończeniu zbrojnego zrywu mieszkańców stolicy. Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą wyobraźnią i stworzyli bardzo interesujące zarówno pod względem fabularnym, jak i graficznym historie. W antologii znalazły się wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione przez jury oraz wybór najciekawszych komiksów, które okazały się warte przedstawienia. Pieczę artystyczną nad konkursem sprawował Przemysław "Trust" Truściński, a jednym z jurorów był Tomasz Kołodziejczak, dyrektor wydawniczy w Egmont Polska. W tym roku uczestnicy konkursu stanęli przed trudniejszym niż zwykle zadaniem - arcyciekawy temat, dający ogromną swobodę twórczą to zawsze wielkie wyzwanie. Tym bardziej cieszy fakt, że tak wielu z nich zaskoczyło nas niebanalnymi historiami, które skłaniają do myślenia i budzą żywe emocje. Te najlepsze prace to nie tylko wizytówka konkursu, ale także doskonała reklama komiksu jako gatunku, który potrafi nie tylko bawić, ale i wzruszać.
Rafał Skarżycki, juror konkursu
24 stycznia 2013 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość nagrodzenia autorów najlepszych prac 6. edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Temat tej edycji - PO/POWSTANIU - został zinterpretowany na różne sposoby. Nie zabrakło odwołań do osobistych historii rodzin autorów prac, jak również ukazania losów Żołnierzy Wyklętych.
Decyzją jury w tegorocznej edycji zwyciężyła praca autorstwa Zofi Mróz pod tytułem Na szczęście. II miejsce zajął komiks PoPo Show stworzony przez Jacka Frąsia, zaś na najniższym stopniu podium uplasowali się Łukasz Bogacz i Roman Gajewski, autorzy pracy Kwestia podejścia.
Sześć komiksów zostało wyróżnionych, a dwóm specjalne nagrody doceniające scenariusz przyznał członek jury, reżyser Wojciech Smarzowski.