W 1989 roku Martin Lemelman nagrał opowieść swojej matki, Gusty, o jej dzieciństwie w Polsce w latach trzydziestych i ucieczce przed nazistowskimi prześladowaniami. Córka Mendla jest komiksową transkrypcją wstrząsającego świadectwa jego matki, przywracającą jej opowieść do życia za pomocą czarno-białych rysunków splecionych z reprodukcjami zdjęć, dokumentów i innych pozostałości czasów. Rezultat tych zabiegów oryginalnie, autentycznie i poruszającą mówi o nadziei i przetrwaniu w czasach rozpaczy.
Córka Mendla jest opowieścią prywatną, bardzo indywidualną, skupioną na głównej bohaterce oraz jej najbliższej rodzinie. Jest też opowieścią publiczną, świadectwem. Jest dziełem polifonicznym – opowieść Gusty Lemelman nagrano dla celów prywatnych, została jednak spisana i zilustrowana przez jej syna, Martina Lemelmana, dopiero po jej śmierci. Dwie warstwy – opowieść Gusty i jej transkrypcja zarówno literacka, jak i ikonograficzna – powodują, że nie można Córki Mendla traktować jako komiksu autobiograficznego, a plastyczno-narracyjną interpretację. Interpretację opartą o fakty historyczne czy wynikające z jej opowiadania, a także istniejące fotografie i dokumenty rodziny Gusty Lemelman.
W czasach, gdy zaprzeczanie Holocaustowi staje się niesłychanie jadowitą bronią w rękach antysemitów, ta wzruszająca, sugestywna, naoczna i autentyczna relacja o drodze jednej rodziny przez doliny pokryte śmiertelnym zagrożeniem jest doskonałą przeciw-bronią. Powinna być czytana przez młodych i starszych, przekazywana z pokolenia na pokolenie, bo choć zbledną wspomnienia i umrą świadkowie, to nienawistnicy nadal będą próbować zasiać wątpliwości. – Alan Dershowitz, profesor prawa na Harwardzie.
Martin Lemelman dorastał w nowojorskim Brooklynie i jest dzieckiem rodziców ocalałych z Holocaustu. Od 1976 roku pracuje jako ilustrator-freelancer. Ilustrował ponad trzydzieści książek dla dzieci. Lemelman jest profesorem w Communication Design Department na Kutztown University.
Patronem wydania jest Muzeum Historii Żydów Polskich.
Ocalić od zapomnienia takie jest motto tego komiksu byśmy zawsze pamiętali, do czego zdolny jest człowiek. I w tej roli ów komiks się sprawdza, i nic ponad to. Nie wywołuje on przerażenia jak dzieło Kuberta "Josel, 19 kwietnia 1943", nie jest tak refleksyjny jak Mouse. Niemniej warto go kupić.
Autor: Andrzej PiotrowiczData: 08.06.2013
Poraża swoja wiarygodnościa
Ludzie ludziom zgotowali taki los i należy zawsze o tym pamiętać. Ten komiks-hołd to robota na bardzo wysokim poziomie. Jak dla mnie - lektura obowiazkowa.
Autor: DazData: 17.06.2018
Opowiesc jakich wiele
to byli bogaci zydzi, mieli aparaty fotograficzne złote zegarki platyne, oplacali sie ruskim pozniem niemcom, mieli dobry geszeft na polaczkach gojach lepszy niz w ameryce skad tate tytułowej corki wrocił, no ale hitler byl szalony
Autor: Kacpre BengelsmanData: 26.12.2018
Polecam
Polecam każdemu lubiącemu wspomnienia.
Autor: Leszek LawrencData: 20.04.2019
DOSTAWA
DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!
Realizacja dostaw poprzez:
OPINIE
Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w
polityce prywatności