Niestety, nie zdążymy dostarczyć tego produktu przed Świętami

Blankets - Pod śnieżną kołderką (wyd. II).

okładka

Blankets - Pod śnieżną kołderką (wyd. II).

Nakład produktu jest wyczerpany

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Bestseller nagradzany wieloma nagrodami branżowymi po obu stronach oceanu (m.in. Harvey, Eisner i Ignatz Awards oraz Prix de la critique) to niezwykle ciepła opowieść autobiograficzna. Przez krytyków i recenzentów ta powieść graficzna (graphic novel) uznana została za wielki krok w rozwoju tego gatunku komiksu.

To opowieść o dzieciństwie w ewangelickiej rodzinie, pierwszej miłości i dorastaniu. Autor wspomina swoje życie - niezwykle surowe, czasami wręcz brutalne wychowanie przez rodziców; wspólne zabawy i konflikty z bratem; wzniosłe przeżycia i obsesje pierwszej miłości oraz stosunku do Boga. Thompson pokazuje wpływ swojego dzieciństwa i dorastania na jego dorosłe życie, skłaniając czytelników do refleksji nad własnymi przeżyciami. Momentami jest tak intymny, że ma się ochotę zamknąć książkę i przestać go podglądać.

Gdybyście mieli przeczytać tylko jeden komiks w życiu, to powinien to być Blankets!

Zdobywca nagród:

  • Trzech Harvey Awards w 2004 roku: dla najlepszego twórcy, za najlepszy premierowy album, dla najlepszego rysownika.
  • Dwóch Eisner Awards w 2004 roku: za najlepszy album i dla najlepszego scenarzysty/artysty.
  • Dwóch Ignatz Awards w 2005 roku: za wybitną powieść graficzną i dla wybitnego twórcy.
  • Prix de la critique w 2005 roku.

*  *  *

Blankets jest wielkim komiksem. Bynajmniej nie dlatego, że ma niemal 600 stron i waży ponad kilogram. Jest wielki, bo Craig Thompson rewelacyjnie opowiedział historię swojego dzieciństwa, swojej pierwszej miłości i swojej wiary. Opowiedział oczywiście nie wszystko i specyficznie, ale za to jak!

To komiks niezwykle precyzyjnie pomyślany, subtelnie opowiedziany, poruszający. Pozostaje po przeczytaniu, niczym historia z własnego dzieciństwa, z własnego życia, bo tak ludzka, że chce się ją przywłaszczyć, przeżyć samemu.

O czym opowiada Thompson?

Craig wychował się wraz z bratem w purytańskiej rodzinie, w małym miasteczku w Central Wisconsin. Ta część historii, zwłaszcza jego wspólne przygody z bratem przewija się przez całą fabułę, często w formie retrospekcji. Te opowieści z dzieciństwa są proste, ale cholernie ujmujące, autentyczne i często niepowtarzalne. Znowu potwierdza się fakt, że życie wymyśla najlepsze historie. Dzięki mistrzowskiej subtelności w narracji Thompsona czyta się je znakomicie. I nie ma znaczenia czy dzieciaki bawią się w sztorm wokół łóżka, czy sikają na siebie czy próbują śnieżną pokrywę. Nie ma znaczenia, bo Thompson wszystko zamienia w magiczna treść o dzieciństwie.

Craig zakochuje się też pierwszy raz. Ten proces, cały związek jest dokładnie przedstawiony. On nie jest tylko zarysowany w komiksie, on się w nim dzieje, zaczyna, rozwija, trwa, nie ma tu niedopowiedzeń fabularnych. Thompsonowi nic nie umyka, świetnie wszystko przelał na karty swojej opowieści. Zostajemy doskonale zaspokojeni fabularnie. Romantycy będą zachwyceni, cynicy przynajmniej zaciekawieni.

Craig zmaga się też z wiarą w Boga. To istotny element Blankets, jego życia. Kiedy jest dzieckiem przyjmuje ją niemal mistycznie, bezkrytycznie i dosłownie. Postacie jego rodziców strażników wiary i miejscowego przewodnika duchowego ciekawie komponują się z jego przeżyciami, katalizują to co nieuchronnie wybucha, bo Craig z czasem dorasta. Thompsonowi udało się połączyć rozwój duchowy wpleciony w dzieciństwo i lata młodzieńcze z fabularnym wątkiem miłosnym. Wszystko co dzieje się w jego duszy, w jego rodzinie, w jego życiu na przestrzeni lat buduje jego postać, osobowość, jego emocje, wreszcie buduje jego związek z kobietą.

Thompson zręcznie opowiada też o rodzinie, właściwie o dwóch - własnej i swojej dziewczyny. Stosunki, rozpad, trwanie. Cała galeria postaci i zachowań rodzinnych.

Blankets narracyjnie i rysunkowo płynie, czytelnik razem z nim. Trwają rozmowy, spotkania, wspólne chwile, rodzinne przypadki, pocałunki, spacer po śniegu, sztorm wokół łóżka... Świetne kadrowanie, bardzo sprawna, delikatna choć często gruba kreska. W tym komiksie jest życie, utrwalone ulotne chwile płyną prowadzone finezyjnie i kiedy nagle wszystko się kończy, chcemy więcej. Thompson potrafi pokazać życie tak, że jesteśmy w stanie świetnie się w nie wczuć, poznać, zatęsknić.

Postacie są kompleksowe, pełnowymiarowe niczym wydarte misternej powieści o dzieciństwie i dojrzewaniu. Można je polubić, niemal się z nimi zżyć. To zasługa precyzyjnej narracji i objętości historii. Chociaż gdyby Blankets miało i 1000 stron, to nadal miałbym ochotę na jeszcze.

Thompson świetnie poradził sobie w Blankets z czasem, wszystkie elementy fabularne tworzą spójną opowieść. Retrospekcje dopełniają akcję, tajemne kręgi dzieciństwa zakreślają swym subtelnym wymiarem kolejne punkty w rozwoju fabuły, w miłosnej historii jego pierwszego związku.

Mam problem z pełnym oddaniem tego wszystkiego co prezentuje Blankets. Po prostu sami przeczytajcie jeden z najlepszych komiksów 2003 roku, jeśli nie najlepszy. Jest w nim wiele ciszy, smutku, dobroci i miłości.

Adam Gawęda - KZ

DODATKOWE INFORMACJE

    Seria:Blankets
  • Format:165x245 mm
  • Liczba stron:592
  • Oprawa:twarda
  • Papier:matowy
  • Druk:cz.-b.
  • ISBN-13:9788361081418
  • Data wydania:16 kwiecień 2010
  • Numer katalogowy:130865

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

ZOBACZ PRZYKŁADOWE PLANSZE

przykładowa plansza
przykładowa plansza
przykładowa plansza

RECENZJEjak działają recenzje?

Po prostu piekne

Polecam ten komiks wszystkim tym, którzy poszukują refleksji nad istotą miłością.

Autor: M.B Data: 22.06.2012
1

nie polecam nikomu!

Autor: 1 Data: 01.02.2014
Ambiwalentne odczucia

Pledy są ładne, ale jak to pledy, są raczej banalne - tak trochę o niczym. A raczej o tym, z czym większość osób miała do czynienia - o pierwszej miłości, która zwykle okazuje się nie być tą ostatnią. Czy warto robić o tym powieść graficzną takich rozmiarów? Dla autora (bo bohaterem jest sam Thomson) pewnie warto, bo fajnie jest opowiadać o sobie całemu światu. Ale czy zainteresuje to czytelników, szczególnie biorąc pod uwagę, że Thomson podczas tworzenia Pledów nie był za bardzo znany (miał na koncie jedynie Chunky'ego Rice'a). Jak dla mnie, jest kilka fajnych fragmentów (np. historie z dzieciństwa, czy wątek adoptowanych dzieci z zespołem Downa), ale to jednak tylko fragmenty. Moim zdaniem Pledy w porównaniu w innymi komiksami o podobnej tematyce (np. "Opowieściami z h. Essex") wypadają blado. Niemniej pewną ciekawostką jest to, że pledy (a właściwie jeden pled i to ten sam) pojawił się u Thomsona wcześniej, właśnie we wspomnianym i moim zdaniem o wiele ciekawszym "Żegnaj Chunky Rice".

Autor: Kuki Oktopus Data: 15.02.2014
Wyjątkowy

Mój ulubiony komiks.

Autor: Aloha Data: 19.08.2015

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher